Dokumenty o zrównoważonej modzie, które warto obejrzeć - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Dokumenty o zrównoważonej modzie, które warto obejrzeć

Dokumenty o zrównoważonej modzie, które warto obejrzeć

Pojęcie zrównoważonej mody coraz częściej pojawia się w prasie, filmach, czy w życiu codziennym. Z roku na roku rośnie świadomość ludzi, jeśli chodzi o środowisko i zbliżającą się katastrofę ekologiczną. Jednakże, mówiąc o zrównoważonej modzie bardzo często zapominamy o sile napędzającej ten przemysł, czyli o pracownikach, którzy mimo rozwoju technologii nadal  pracują w fatalnych warunkach. Mam tutaj na myśli szczególnie Azję, skąd pochodzi większość naszych ubrań. 

Zrównoważona moda, czyli tak naprawdę, jaka ona jest?

W najprostszym ujęciu to sformułowanie zawiera w sobie połączenie kilku pojęć związanych, między innymi z poszanowaniem surowców naturalnych, wykorzystaniem jak najmniejszej ilości szkodliwych chemikaliów, ograniczeniem śladu węglowego, a także z dobrze zaplanowanym procesem logistycznym w postaci dostaw. Co więcej, bardzo ważna jest również kwestia ekonomiczna oraz aspekt odpowiedzialności społecznej. Ten element przejawia się między innymi w godnych płacach, szacunku, równości i tolerancji wobec wszystkich pracowników. 

Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat świadomej mody to poniżej znajdziecie kilka naprawdę wartościowych filmów dokumentalnych, które przedstawiają  ten świat z zupełnie innej perspektywy. 

1/ The True Cost

Dokument Andrew Morgana z 2015 roku pokazuje, drogę jaką muszą przebyć ubrania zanim trafią na sklepowe półki. Dzięki niemu możemy się zastanowić, jaki koszt jako społeczeństwo ponosimy w zamian za tanie, słabej jakości ubrania dostępne w sieciówkach. Co więcej reżyser zwraca uwagę odbiorcy na wpływ nadmiernej konsumpcji, zarówno na rynek, jak i na środowisko. 

2/ The Machinists

Brytyjski film opisuje historie 3 kobiet, które są szwaczkami w fabrykach odzieżowych w stolicy Bangladeszu – Dhace. Twórcy – Hannan Majid i Richard Yoka – pokazują ciemną stronę świata fast fashion, w którym nie ma żadnego poszanowania praw człowieka, ani pracownika. Warunki panujące w zakładach są przerażające i aż trudno to sobie wyobrazić, że mimo XXI wieku takie historie nadal mają miejsce. 

3/ Unravel

Czy kiedyś zastanawiałyście się, co dzieje się z ubraniami, które przeznaczamy na recycling? Część z nich trafia do krajów tak zwanego Trzeciego Świata, czyli na przykład do Indii czy Bangladeszu. Film przedstawia losy dziewczyny o imieniu Reshma, która pracuje właśnie w jednej z fabryk zajmującej się ponownym przetwarznaiem ubrań. Widzowie z punktu widzenia pracownika mogą obserwować wszystkie procesy zachodzące w zakładzie. 

4/ China Blue

Dokument w reżyserii Micha Peleda pokazuje na przykładzie jednej z chińskich fabryk produkujących ubrania, jak łamane są prawa człowieka. Główną bohaterką jest nastolatka – Jasmine Li, która pracuje przy produkcji dżinsów. W dokumencie możemy zobaczyć jak pracownicy są wykorzystywani, jak wygląda długi i ciężki dzień pracy, a co więcej jakie szkodliwe chemikalia są wykorzystywane do produkcji kultowych spodni. 

____________