15 ciekawostek z życia Diany - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • 15 ciekawostek z życia Diany

15 ciekawostek z życia Diany

 

Księżna Diana była aktywistką, ikoną stylu i jedną z najbardziej wpływowych osób XX wieku. Chociaż większość swojego życia spędziła w świetle reflektorów, to co jakiś czas na jaw wychodzą kolejne sekrety Lady Di. Zaczynając od jej ulubionego projektanta mody po przed-królewskie życie zawodowe, czy gust muzyczny. Przedstawiamy 15 faktów z życia Królowej Ludzkich Serc.

#1 Miała 4 -kę rodzeństwa

Księżna Diana miała dwie siostry, Sarę oraz Jane, a także młodszego brata Charlesa Spencera. Jednak księżna miała jeszcze jednego brata – Johna Spencera. Jednak zmarł on zaledwie kilka godzin po urodzeniu, w styczniu 1960 roku, czyli około półtora roku przed narodzinami Diany.

#2 Dorastała w domu w Sandringham, dzierżawionym od królowej Elżbiety

Posiadłość znajduje się w Norfolk i należy do rodziny królewskiej. Na jej terenie znajduje się Park House, w którym w 1936 r. urodziła się matka księżnej Diany, Frances, a w 1961 r. przyszła na świat księżna Walii. 

#3 Chciała być baletnicą

Diana trenowała balet i pragnęła zostać zawodową tancerką, jednak na spełnianie marzeń nie pozwolił jej wzrost – była za wysoka. 

#4 Nauka nie była jej mocną stroną

Diana uczyła się w domu do dziewiątego roku życia, a następnie do końca swojej edukacji uczęszczała do szkoły z internatem. Dwukrotnie nie zdała egzaminów na poziomie O i rzuciła szkołę, gdy miała 16 lat. Do szkoły w Szwajcarii chodziła tylko przez jeden semestr, jeszcze zanim poznała księcia Karola.

#5 Pracowała jako opiekunka

Zanim Diana poznała księcia Karola i została księżną, podejmowała wiele dorywczych prac. Zajmowała się opieką dziećmi, jako niania i nauczycielka. Płacono jej tylko 5 dolarów za godzinę za zabawę z dziećmi, pranie i sprzątanie. Pracowała również jako opiekunka w przedszkolu w londyńskiej dzielnicy Pimlico.

#6 Książę Karol umawiał się z jej siostrą

Diana poznała swojego przyszłego męża, dzięki swojej starszej siostrze – Sarze. Książę Karol i Sara romansowali pod koniec lat 70., w ten sposób Diana po raz pierwszy spotkała Karola.

#7 Jako pierwsza urodziła następcę tronu w szpitalu

Zgodnie z królewską tradycją następcy tronu rodzili się w domu. Jednak książę William był pierwszym przyszłym monarchą urodzonym w szpitalu. Diana urodziła Williama i Harry’ego w skrzydle Lido w szpitalu St. Mary’s.

#8 Wprowadziła zmiany w królewskim rodzicielstwie

Diana nie była tradycyjną królewską mamą. Wychowywała księcia Williama i księcia Harry’ego tak „normalnie”, jak to tylko było możliwe.

#10 Catherine Walker była jej ulubioną projektantką

Prywatna projektantka mody Diany, Catherine Walker, miała „siostrzaną więź” z księżną. Walker zaprojektowała wiele kultowych stylizacji Diany.

#11 Zawsze wysyłała kartki z podziękowaniem

Diana słynęła z pisania kartek z podziękowaniami dla każdego, kto dał jej prezent. Podobno napisała podziękowania dla tysięcy ludzi, którzy przesłali prezenty po narodzinach księcia Williama. Obecnie niektóre z jej odręcznych listów są sprzedawane na aukcjach, ich ceny zaczynają się od 2000 do 20000 dolarów, w zależności od treści i wyjątkowości notatki.

#12 Była aktywistką, która dokonała przełomu na rzecz świadomości HIV

Diana przeszła do historii w kwietniu 1987 roku, kiedy została sfotografowana, gdy przywitała się z pacjentem chorym na HIV podaniem dłoni bez rękawiczek. Zdjęcie pomogło szerzyć przesłanie świadomości HIV i edukować opinię publiczną o chorobie. Tego dnia Księżna otworzyła pierwszą w Wielkiej Brytanii jednostkę zajmującą się HIV / AIDS w londyńskim szpitalu Middlesex, która leczyła pacjentów zakażonych wirusem.

#13 Miała wielu sławnych przyjaciół

Diana miała wielu przyjaciół wśród artystów i celebrytów, w tym Eltona Johna, George’a Michaela, Tildę Swinton i Lizę Minelli. Przyjaźniła się także z Kurtem Russellem i Goldie Hawn, przebywała na ich ranczo w Kolorado z Williamem i Harrym przez dziesięć dni, aby uciec przed paparazzi.

#14 ABBA była jej ulubionym zespołem

Była ogromną fanką szwedzkiej grupy popowej ABBA. Księżna Cambridge i książę William uhonorowali Dianę w subtelny sposób, grając muzykę zespołu ABBA na ich weselu w 2011 roku.

#15 Jej sukienki zebrały miliony na cele charytatywne

Zaledwie kilka miesięcy przed śmiercią Diana zorganizowała aukcję Christie 79, wystawiła na niej swoje najbardziej znane sukienki. Jej celem było zebranie pieniędzy na organizacje charytatywne związane z AIDS i rakiem. Jedną z najbardziej znanych sprzedawanych sukienek była „Travolta dress”, aksamitna niebieska suknia, którą księżna Diana miała na sobie na gali w Białym Domu, podczas której tańczyła z Johnem Travoltą.