Retinol - co warto o nim wiedzieć? - issue27.pl
 • URODA  • PIELĘGNACJA  • Retinol – co warto o nim wiedzieć?

Retinol – co warto o nim wiedzieć?

Prawie każda z nas chce, aby skóra zachowała młody wygląd tak długo, jak tylko się da. Dlatego właśnie stosujemy rozmaite serum, maseczki, kremy, czy ampułki wzbogacone drogocennymi składnikami. Jednym z nich jest od dobrych kilku lat retinol. Należy do najpopularniejszych komponentów, które dbają o promienny wygląd skóry. Swoim sławę zawdzięcza niesamowitym właściwościom. Jednak zanim zdecydujemy się go wcielić do naszej rutyny pielęgnacyjnej, warto zapoznać się  z kilkoma przydatnymi informacjami na jego temat.

Poniżej zebrałam dla Was kilka podstawowych informacji na temat retinolu:

#1

Retinol jest podstawową pochodną witaminy A. Jest to jedna z najlepszych substancji, która odpowiada za spowolnienie procesów starzenia, a także sprawia, że zmarszczki stają się płytsze. Dodatkowo retinol pozytywnie wpływa na jędrność skóry, działa przeciwtrądzikowo oraz reguluje poziom wydzielania sebum.

#2

Produkty, które w składzie posiadają retinol skierowane są do osób, które zauważyły u siebie pierwsze oznaki starzenia, a także dla osób, które borykają się z problemami związanymi z przebarwieniami.

#3

Kurację retinolem najlepiej rozpocząć jesienią lub zimą, gdy nasza skóra jest rzadziej narażona na działanie promieni słonecznych. Kosmetyki z zawartością witaminy A sprawiają, że skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne, co może prowadzić do uczuleń i alergii. 

#4

Retinol zawarty w kosmetykach występuje w różnych stężeniach, najczęściej od 0.1% do 2%. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przgodę z tą substancją, warto zacząć od najmniejszego stężenia, gdyż nie mamy pewności jak zareaguje na niego nasza skóra. W pierwszych tygodniach należy stosować retinol ok. 2 razy w tygodniu. Z czasem można zwiększać częstotliwść aplikacji kosmetyku, ale nadal warto pamiętać, by zachowywać kilkudniowy odstęp. 

#5

Na samym początku kuracji, możemy zobaczyć, że skóra jest delikatnie przesuszona, a naskórek ulega złuszczeniu. Jeśli trwa to tylko kilka dni, to nie powinno to budzić żadnych obaw, jeśli jednak pojawiłyby się zaczerwienienia to należy to skonsultować z dermatologiem. Dodatkowo, ważne jest, aby podczas kuracji retinolem, zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. 

#6

Na pierwsze efekty działania retinolu trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Jednakże, po skończonej kuracji warto używać retinolu kilka razy w tygodniu, aby podtrzymać uzyskane rezultaty. 

_________