7 zaskakujących zalet suplementacji kwasu hialuronowego - issue27.pl
 • URODA  • PIELĘGNACJA  • 7 zaskakujących zalet suplementacji kwasu hialuronowego

7 zaskakujących zalet suplementacji kwasu hialuronowego

 

Kwas hialuronowy, znany również jako hialuronian, to przezroczysta, lepka substancja naturalnie wytwarzana przez organizm. Najwięcej znajduje się go w skórze,  a następnie w tkance łącznej oraz gałkach ocznych. Jego główną funkcją jest zatrzymywanie wody, aby Twoje tkanki były dobrze nawilżone i nawodnione.

Kwas hialuronowy ma wiele, naprawdę wiele zastosowań. Przykładem takiego naturalnego suplementu diety z kwasem hialuronowym i składnikami odżywczymi do codziennego stosowania jest PROCEANIS Hyaluron Drink. Poniżej przedstawiamy 7 popartych naukowo korzyści wynikających z suplementacji kwasu hialuronowego.

 

1.Sprzyja zdrowszej, bardziej elastycznej skórze

Suplementy kwasu hialuronowego mogą poprawić wygląd i elastyczność skóry.

Mniej więcej połowa kwasu hialuronowego w Twoim ciele znajduje się w skórze, gdzie wiąże się z wodą, pomagając zatrzymać wilgoć.  Jednak naturalny proces starzenia i ekspozycja na takie czynniki, jak promieniowanie ultrafioletowe, dym tytoniowy i zanieczyszczenia mogą zmniejszyć jego ilość w skórze. Przyjmowanie suplementów kwasu hialuronowego może zapobiec temu spadkowi, dając organizmowi dodatkowe rezerwy do wykorzystania. Wykazano, że dawki 120–240 mg dziennie przez co najmniej jeden miesiąc znacznie zwiększają nawilżenie skóry i/lub zmniejszają suchość skóry u dorosłych. Nawilżona skóra zmniejsza również widoczność zmarszczek, co może wyjaśniać, dlaczego kilka badań pokazuje, że suplementacja może sprawić, że skóra będzie wyglądać na gładszą i młodszą.

 

2. Może przyspieszyć gojenie się ran 

Kwas hialuronowy odgrywa również kluczową rolę w gojeniu się ran.

Występuje naturalnie w skórze, ale jego stężenie w organizmie wzrasta, gdy pojawiają się uszkodzenia wymagające naprawy. Kwas hialuronowy przyspiesza gojenie się ran, regulując poziom stanu zapalnego i sygnalizując organizmowi zwiększenie  liczby naczyń krwionośnych w uszkodzonym obszarze. Wykazano, że nałożenie go na rany skóry zmniejsza ich rozmiar i zmniejsza ból szybciej niż placebo lub brak leczenia.  Kwas hialuronowy ma również właściwości przeciwbakteryjne, więc może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji, gdy jest stosowany bezpośrednio na otwarte rany .Co więcej, skutecznie zwalcza choroby dziąseł, przyspiesza gojenie się zębów po operacji zęba i eliminuje wrzody, gdy jest stosowany miejscowo w jamie ustnej. Chociaż badania nad surowicami i żelami z kwasem hialuronowym są obiecujące, nie przeprowadzono żadnych badań w celu ustalenia, czy suplementy kwasu hialuronowego mogą zapewnić takie same korzyści. Ponieważ jednak suplementy doustne zwiększają poziom kwasu hialuronowego znajdującego się w skórze, można podejrzewać, że mogą przynieść również korzyści pozostałym tkankom.

3. Łagodzi bóle stawów oraz spomaga ich optymalne „smarowanie” 

Kwas hialuronowy znajduje się również w stawach, gdzie utrzymuje dobrze nawilżoną strukturę między kośćmi.  Kiedy stawy są odpowiednio smarowane, kości są mniej podatne na ścieranie się o siebie i powodowanie nieprzyjemnego bólu. Suplementy kwasu hialuronowego są bardzo pomocne dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, zwłaszcza spowodowanej zużyciem stawów w miarę upływu czasu. Wykazano, że przyjmowanie 80-200 mg dziennie przez co najmniej dwa miesiące znacznie zmniejsza ból kolana u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, zwłaszcza w grupie osób w wieku od 40 do 70 lat. Kwas hialuronowy można również wstrzykiwać bezpośrednio do stawów w celu złagodzenia bólu. Jednak analiza ponad 12 000 dorosłych wykazała jedynie niewielkie zmniejszenie bólu i większe ryzyko działań niepożądanych. Niektóre badania pokazują, że łączenie doustnych suplementów kwasu hialuronowego z zastrzykami może pomóc przedłużyć korzyści przeciwbólowe i wydłużyć czas między zastrzykami.

4. Może łagodzić objawy refluksu

Nowe badania pokazują, że suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc zmniejszyć objawy refluksu. W przypadku refluksu, zawartość żołądka jest cofana do gardła, powodując ból i uszkodzenie wyściółki przełyku. Kwas hialuronowy może pomóc złagodzić  stan uszkodzonej wyściółki przełyku i przyspieszyć proces jej regeneracji. Jedno z badań wykazało, że zastosowanie mieszaniny kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny na uszkodzoną kwasem tkankę gardła pomogło jej regenerować się znacznie szybciej niż wtedy, gdy nie stosowano żadnego leczenia).

Kolejne z badań wykazało, że przyjmowanie suplementu kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny wraz z lekiem zmniejszającym kwasowość zmniejszyło objawy refluksu o 60% bardziej niż przyjmowanie samego leku zmniejszającego kwasowość. Jeszcze jedno badanie wykazało, że ten sam rodzaj suplementu był pięciokrotnie skuteczniejszy w zmniejszaniu objawów refluksu kwaśnego niż placebo. Badania w tej dziedzinie są wciąż stosunkowo nowe i potrzeba  ich więcej, aby powtórzyć te wyniki. Niemniej jednak te wyniki są wielce obiecujące.

5. Może łagodzić zespół suchego oka i dyskomfort z nim związany

Około 1 na 7 osób dorosłych cierpi na objawy zespołu suchego oka z powodu zmniejszonej produkcji łez lub łez odparowujących zbyt szybko. Ponieważ kwas hialuronowy doskonale zatrzymuje wilgoć, jest często stosowany w leczeniu zespołu suchego oka. Wykazano, że krople do oczu zawierające 0,2–0,4% kwasu hialuronowego zmniejszają objawy zespołu suchego oka i poprawiają komfort . Soczewki kontaktowe, które zawierają kwas hialuronowy o powolnym uwalnianiu, są również opracowywane jako możliwe leczenie zespołu suchego oka.  krople do oczu z kwasem hialuronowym są często stosowane podczas operacji oka, aby zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć gojenie się ran. Wykazano, że stosowanie ich bezpośrednio na oczy zmniejsza objawy zespołu suchego oka i poprawia ogólny stan oczu, nie wykazano do tej pory, czy suplementy doustne mają takie same skutki. Do tej pory żadne badania nie analizowały wpływu suplementów kwasu hialuronowego na zespół suchego oka, ale jest to obszar do przyszłych badań.

6. Pomaga zachować mocne kości

Rozpoczęto nowe badania na zwierzętach w celu zbadania wpływu suplementów kwasu hialuronowego na zdrowie kości. Dwa badania wykazały, że suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc spowolnić tempo utraty masy kostnej u szczurów z osteopenią, początkowym etapem utraty masy kostnej poprzedzającym osteoporozę. Badania laboratoryjne wykazały również, że wysokie dawki kwasu hialuronowego mogą zwiększać aktywność osteoblastów, komórek odpowiedzialnych za budowę nowej tkanki kostnej. Chociaż nie zbadano jeszcze jego wpływu na zdrowie ludzkich kości, wczesne badania na zwierzętach i w laboratorium są obiecujące.

7. Może zapobiegać bólom pęcherza

Około 3–6% kobiet cierpi na stan zwany śródmiąższowym zapaleniem pęcherza lub zespołem bolesnego pęcherza. To zaburzenie powoduje ból i tkliwość brzucha, a także silną i częstą potrzebę oddania moczu. Chociaż przyczyny śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego są nieznane, stwierdzono, że kwas hialuronowy pomaga złagodzić ból i częste oddawanie moczu związane z tym stanem, gdy jest wprowadzany bezpośrednio do pęcherza przez cewnik. Nie jest jasne, dlaczego kwas hialuronowy pomaga złagodzić te objawy, ale naukowcy wysuwają hipotezę, że pomaga on naprawić uszkodzenie tkanki pęcherza, czyniąc go mniej wrażliwym na ból. Niestety brak jeszcze badań w obszarze czy doustne suplementy kwasu hialuronowego mogą zwiększyć jego ilość w pęcherzu na tyle, aby mieć takie same efekty.

Wpis został przygotowany we współpracy z marką PROCEANIS Hyaluron Drink

___________

Wpis powstał w oparciu o i w wyniku tłumaczenia: 7 Surprising Benefits of Hyaluronic Acid