Książki o designie - ciekawe tytuły, które wzbogacą wiedzę o wzornictwie - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Książki o designie – ciekawe tytuły, które wzbogacą wiedzę o wzornictwie

Książki o designie – ciekawe tytuły, które wzbogacą wiedzę o wzornictwie

 

Design jest bardzo szerokim pojęciem. Może się odnosić zarówno do sztuki, jak i do otaczających nas przedmiotów, których używamy na co dzień. Wiele z nas swoje zainteresowania wiąże właśnie ze wzornictwem i chciałoby zgłębić wiedzę na ten temat, ale do końca nie wie, gdzie szukać. W związku z tym, poniżej znajdziecie parę naszych poleceń książkowych. Zebrałyśmy tutaj kilka różnych form – od krótkich esejów, aż po poradniki. Dzięki temu, każdy z Was znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. 

Miłej lektury!

1/ Dizajn na co dzień/ Don Norman

Donald Norman, amerykański psycholog i projektant wnikliwie tłumaczy, na czym polega złota zasada projektowania. Opowiada o tym, dlaczego bez niektórych przedmiotów nie możemy żyć, a inne odchodzą w zapomnienie, bez większego sukcesu. Od czego, a może od kogo zależy to czy dany przedmiot jest dobrze bądź źle zaprojektowany? Po tej lekturze, wszelkie wątpliwości powinny zostać rozwiane. 

2/ Język rzeczy. Dizajn i luksus, moda i sztuka. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą?/ Deyan Sudjic

Czym tak naprawdę jest dla nas luksus? Czy posiadanie ogromnej  ilości przedmiotów i ślepe podążanie za konsumpcjonizmem czy raczej zachowanie umiaru i życie zgodne ze złota myślą minimalizmu? Na te i wiele innych pytań odpowiada Deyan Sudjic, który jest również dyrektorem Design Museum w Londynie. Ponadto, autor porównuje przedmioty do języka, gdyż otaczające nas rzeczy tak samo jak język, pod wpływem czasu ulegają ewolucji. 

3/ Dizajn i sztuka/ Bruno Munari

Dizajn i sztuka to klasyczny już zbiór kilkudziesięciu esejów poświęconych designowi – sztuce i rzemiosłu. Autor przedstawia swoje przemyślenia na temat wzornictwa, a także porusza wątek projektowania graficznego. Zaznacza również, że granica pomiędzy twórcą, a odbiorcą powoli zanika. Według Munari’ego, projektowane przedmioty powinny spełniać wymagania funkcjonalne, a nie wyłącznie odpowiadać na potrzeby wizualne. 

4/ Zacznij kochać dizajn/ Beata Bochińska 

To poradnik nie tylko dla kolekcjonerów, ale także  dla wszystkich wielbicieli dobrego designu. Zawiera przydatne informacje i wskazówki, dla osób, które uwlbiają szperać na pchlich targach, ale także dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolekcjonowaniem przedmiotów i poszykuja przedmiotów, które są nie tylko dobrze zaprojektowane, ale także użytkowe. 

Można zauważyć, że moda na produkty vintage co jakiś czas powraca. Tak naprawdę, aby ocenić czy dany produkt ma jakąś wartość, należy zagłębić wiedzę na jego temat. 

5/ Pełnia architektury/ Walter Gropius

Książka składa się ze zbioru esejów słynnego architekta, jednego ze współtwórców modernizmu, a także założyciela Bauhausu – uczelni artystyczno-rzemieślniczej w Weimarze. Autor w swoich opowieściach skupia się na wyjaśnieniu zagadnień związanych z rolą architekta we współczesnym świecie, rozwojem zawodowym projektantów, a także wspomina o rozkwicie Bauhausu. Mimo faktu, iż książka została napisana już dobre kilka lat temu, a otaczający nas świat ciągle ewoluuje to nadal jest ona aktualna.

_______