Włochy na ekranie - 10 filmów nakręconych w pięknej Italii - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Włochy na ekranie – 10 filmów nakręconych w pięknej Italii

Włochy na ekranie – 10 filmów nakręconych w pięknej Italii

 

Włochy to cudowny kraj, a jego malownicze zakątki stanowią cudowną scenerię dla filmowych produkcji. Aby wprowadzić Was w przyjemny, wakacyjny nastrój stworzyłyśmy listę 10 wspaniałych filmów, których akcja toczy się w urokliwych regionach Italii. 

Utalentowany pan Ripley

Gwarne, tętniące życiem place, piękne, kameralne uliczki oraz niezwykle intrygująca historia kryminalna. Ukazuje ekstrawaganckie życie światowej elity, która spędza większość wolnego czasu w restauracjach. Zaślepiony wszechobecnym luksusem pan Ripley nie cofnie się przed niczym, aby zasmakować takiego stylu życia…

Te dni tamte noce

Akcja toczy się w roku 1983 w północnych Włoszech, opowiada historię romansu nastoletniego Elio Perlmana z trochę starszym od niego asystentem ojca –  Oliverem. Film jest bardzo nasycony emocjami, jednak nie brakuje w nim malowniczych ujęć Italii, pięknych i zabytkowych wnętrz oraz cudownej muzyki. Obraz został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany, a także nominacje w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor oraz najlepsza piosenka – “Mystery of Love”.

Zakochani w Rzymie

Amerykańsko – włoskie miłosne perypetie okiem Woodiego Allena – to trzeba zobaczyć. Jak w większości jego filmów, tak i w tym przeplatają się losy różnych bohaterów, z najróżniejszymi problemami o naturze romantycznej. Nieco znużony stabilnym związkiem Jack daje się owinąć w okół palca kokieteryjnej przyjaciółce swojej dziewczyny…Natomiast po drugiej stronie miasta, komplikują się losy kilku innych osób. Całość ujęta w zabawny i przystępny sposób. Dodatkową zachętą może być fakt, że w filmie pojawiły się gwiazdy z najwyższej półki:Penelope Cruz, Ellen Page, włoski komik Roberto Benigni, czy Alec Baldwin.

Rzymskie wakacje

Tym razem urocza Audrey Hepburn wcieliła się w rolę księżniczki Anny, która całe życie miała organizowane przez doradców, guwernantek oraz lokajów. Podczas podróży po Europie, a konkretnej w stolicy Włoch, Rzymie postanowiła wymknąć się spod opieki służby, by zasmakować normalności. W tym czasie, poznaje dziennikarza Joe Bradleya, ten postanawia ugościć ją w swoim mieszkaniu, żeby było ciekawiej, gentlemen początkowo nie rozpoznaje w dziewczynie słynnej księżniczki.

Pod słońcem Toskanii

To historia Frances, 35-letniej pisarki z San Francisco, która przechodzi poważny życiowy kryzys. Aby pomóc jej wyjść z załamania,  przyjaciółka podarowuje jej bilet do Włoch. Frances szybko ulega urokom Italii i  decyduje się na zakup zabytkowej willi w malowniczej miejscowości. Z czasem udaje jej się nawiązać dobre relacje z sąsiadami i zaczyna czuć, że w końcu jest szczęśliwa…

Wesele w Sorrento

Zdecydowanie jeden z tych filmów, które potrafią poprawić nastrój. Film opowiada o dwóch skrajnie różniących się od siebie rodzinach, które spotykają się przy okazji wesela w pięknej miejscowości Sorrento. Żeby było wesoło, podczas uroczystości nic nie idzie zgodnie z planem.

Turysta

Ten film to propozycja dla fanów zagadek i intryg. Akcja filmu rozgrywa się we Włoszech, gdzie pewien amerykański turysta spędza wakacje. Mężczyzna pada ofiarą pięknej agentki Interpolu, która wplątuje go w niebezpieczny spisek. Kobieta manipuluje i wykorzystuje  jako przynętę, aby wywabić z ukrycia groźnego kryminalistę.

Malena

Sycylia, lata 40. XX wieku, piękna Malena przybywa na wyspę, gdzie natychmiast zostaje dostrzeżona przez nastoletniego chłopca. Młodzieniec ulega jej urokowi i dostaje na punkcie kobiety obsesji, przez lata obserwuje ją i zdarzenia, jakie mają miejsce w jej życiu. Kiedy kobieta jest na życiowym zakręcie młodzieniec decyduje się jej pomóc. W rolę Maleny wcieliła się zmysłowa Monica Bellucci.

Ukryte pragnienia

Do włoskiego miasteczka przyjeżdża młoda dziewczyna o imieniu Lucy. Celem jej wizyty jest podróż śladami jej zmarłej matki, poetki (ta w przeszłości mieszkała tam), odnalezienie jej ojca oraz chłopca, z którym przyjaźniła się w przeszłości. Dziewczyna trafia do bohemy artystycznej, pełnej kreatywnych dusz. W takim otoczeniu Lucy poznaje smak miłości i sensualności.

Życie jest piękne

Historię kreatywnego i obdarzonego poczuciem humoru Guido Orefice, który zakochuje się w pięknej Dorze. Wciąż wymyśla nowe sposoby na to, jak zwrócić jej uwagę, w końcu mu się udaje i para staje na ślubym kobiercu.  Jednak ich szczęście nie trwa długo, przychodzi wojna, a bohater ze względu na swoje  żydowskie pochodzenie razem z synem trafiają do do obozu koncentracyjnego. Dora jedzie za nimi z własnej woli.