10 przykazań zdrowej sylwetki. Nawyki, które pomogą Ci utrzymać formę - issue27.pl
 • TRENDY  • 10 przykazań zdrowej sylwetki. Nawyki, które pomogą Ci utrzymać formę

10 przykazań zdrowej sylwetki. Nawyki, które pomogą Ci utrzymać formę

 

Kojarzysz te denerwujące kobiety,  które zawsze są w dobrej formie? Codziennie ćwiczą – nawet na wakacjach- i zawsze wydają się decydować o tym, co jedzą, jakby nigdy w życiu nie wykończyły całego opakowania ciasteczek podczas jednej przerwy na reklamę. Zimą lub latem zawsze emanują wewnętrznym blaskiem – tak, nawet w poniedziałkowe poranki, jeszcze przed drugą filiżanką kawy. Być może nawet Ty masz koleżankę z pracy, przyjaciółkę lub współlokatorkę tak wierną swoim zdrowym nawykom i zmotywowaną, że zastanawiasz się, czy przyjmuje jakąś magiczną pigułkę, czy może po prostu urodziła się obdarzona taką witalnością.

W tym momencie mamy dobrą wiadomość dla wszystkich “zwykłych” śmiertelników: nie ma cechy genetycznej ani magicznej pastylki, która utrzymałaby cię w formie. Istnieją jednak pewne nawyki, pomocne w utrzymaniu formy i pozytywnej energii. Oznacza to, że ta werwa i motywacja są nie tylko możliwe, ale i osiągalne.

Najpierw zajmiemy się określeniem tego, co oznacza bycie „w formie”. Niezależnie od tego jakie znaczenie miało to sformułowanie dotychczas,  chcielibyśmy zmienić definicję na zdrowszą. Bycie w formie to nie liczba na wadze ani nawet sześciopak na brzuchu. W końcu określony rozmiar spodni nigdy nie będzie wystarczająco dobry, aby zapewnić ci pokłady nieograniczonej energii, ale odpowiednie nawyki owszem. Dlatego przedstawiamy listę 10 reguł, które stosują osoby cieszące się zdrowo wyglądającą sylwetką.

1. Szukanie przyjemności w ćwiczeniach

Może wydawać Ci się, że kobiety w formie są rzadką rasą, która wyszła z łona, uwielbiając biegać, ale to nieprawda. Zamiast czerpać radość z intensywnych ćwiczeń, odnajdują radość w ćwiczeniach. Tening typu cardio lub balet, który uwielbiają może pomóc oczyścić umysł i poczuć się skoncentrowanym, a także odnaleźć spokój i stabilność w codziennym rytuale.

2. Myślenie o tym, co jeść zamiast czego NIE jeść

Po raz pierwszy natknęłam się na tę mądrość, czytając książkę Francuzki nie tyją lata temu, ale jest to zasada, która pojawia się w mojej filozofii diety na wiele sposobów. Kultura dietetyczna nauczyła nas skupiać się na tym, czego nie powinniśmy jeść – produkty beztłuszczowe, diety niskowęglowodanowe lub etykiety „bez dodatku cukru”. Zamiast martwić się o to, czego nie powinny jeść, warto ekscytować się jedzeniem; świeżymi sałatkami, rozgrzewającymi gulaszami, smacznymi daniami wegetariańskimi i orzeźwiającymi koktajlami.

3. Pozostanie aktywną poza siłownią lub po treningu

Kobiety, które zawsze dbają o kondycję, nie ograniczają aktywności do 60-minutowej sesji treningowej lub czasu spędzonego na siłowni. Zamiast tego prowadzą one ogólnie bardziej aktywny tryb życia. Poruszają się więcej, a mniej siedzą, ponieważ to dla nich naturalne. Spróbuj dodać do swojego życia więcej ruchu, który nie wymaga ćwiczeń. Nawet jeśli masz typową pracę przy biurku, istnieje wiele sposobów na zwiększenie ruchu w ciągu dnia. Na przykład częściej wyprowadzaj psa na spacer, rób przerwy w czasie pracy, sprzątaj w domu, chodź wszędzie, gdzie możesz, tańcz podczas gotowania lub szykuj się, rozciągaj się podczas oglądania telewizji i wychodź na zewnątrz, aby się przewietrzyć podczas rozmowy telefonicznej.

4. Odpoczynek

Jeśli uważasz, że dbanie o kondycję zależy tylko od tego, ile ćwiczysz, to jesteś w błędzie. Twoje ciało potrzebuje regeneracji w takim samym stopniu, jak ruchu, więc zagospodaruj także dni przeznaczone na relaks.  Pomyśl o delikatnym rozciąganiu, jeśli czujesz się napięty lub zażyj odprężającej kąpieli, aby ukoić mięśnie i odprężyć umysł. Ponadto priorytetowe traktowanie snu jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego ciała.

5. Unikanie uczucia nadmiernego głodu i przejedzenia

Podczas gdy niszcząca kultura żywieniowa sprawiła, że uważa się, że spożycie mniejszej ilości jedzenia jest zawsze dobrym wyborem, kobiety utrzymujące dobrą formę wiedzą, iż nasze ciała nigdy nie powinny odczuwać głodu do tego stopnia, że czujemy się słabi. Takie zachowanie powstrzymuje nas od intuicyjnego określania tego, czego chce ciało i dokonywania wyborów w oparciu o to, co naprawdę sprawiałoby nam przyjemność. Poza tym jedzenie to energia, a nie wróg. Organizm potrzebuje dużo energii, by po prostu istnieć, a tym bardziej, żeby ćwiczyć, gonić za dziećmi lub organizować całodzienne spotkania. Jeśli poczujesz głód wkrótce po posiłkach, spróbuj dodać więcej błonnika, w postaci warzyw, roślin strączkowych, orzechów, nasion i produktów pełnoziarnistych. Noś przy sobie odżywcze przekąski przez cały czas na wypadek głodu i rozważ popołudniową sałatkę lub przekąskę na niektórych warzywach, jeśli przerwa między obiadem a kolacją wydaje się zbyt długa.

6. Słuchaj swojego ciała zamiast stosować modne diety

Modne diety nigdy nie są zrównoważone. Jeśli dany sposób odżywiania pomoże ci uzyskać formę, nie pomoże ci w utrzymaniu formy. W rzeczywistości osoby, które zawsze utrzymują zdrową formę nie korzystają z takich rozwiązań.  Zamiast tego, ich metoda żywienia to styl życia, a nie dieta. Wiedzą, które pokarmy sprawiają, że ich ciała czują się dobrze. Sekret bycia zdrowym pochodzi z wnętrza, a nie ze źródeł zewnętrznych, takich jak modne diety czy plany posiłków. Twoje ciało już wie, czego potrzebuje, aby być zdrowym; po prostu musisz go posłuchać!

7. Pij dużo wody

To najbardziej podstawowy składnik odżywczy, który ma szeroki zakres korzyści zdrowotnych. W dodatku doskonale wpływa na zdrowie, ponieważ ma kluczowe znaczenie dla zdrowia; woda jest siłą życiową organizmu, a utrzymywanie nawodnienia jest kluczowe znaczenie dla utrzymania każdego narządu w dobrej kondycji. Pamiętajmy, że ok. 60 procent ludzkiego ciała składa się z wody, więc możemy pomóc ponad połowie funkcji organizmu, po prostu pozostając nawodnionym.

8. Utrzymuj rutynę

Utrzymywanie formy opiera się na serii prostych nawyków. Oznacza to, że trzeba wypracować sobie nawyki, by pózniej stały się one nową rutyną. Takie rozwiązanie jest niezwykle pomocne i praktyczne, ponieważ nie trzeba zastanawiać się, czy nasze zachowania są zgodne ze zdrowymi przyzwyczajeniami, tylko po prostu robimy to, do czego się przyzwyczailiśmy.

9. Utrzymuj ciekawe życie

Być może najbardziej niedocenianym nawykiem zdrowotnym jest konsekwentne próbowanie nowych rzeczy. Najzdrowsi ludzie wiedzą, że sekretem długiego życia jest zainteresowanie światem i realizacja wyzwań. Tak, to oznacza to testowanie nowych treningów i eksperymentowanie z nowymi przepisami, ale jest to również próbowanie nowych rzeczy poza rutyną zdrowia i fitnessu. Bądź ciekawa, próbuj nowych rzeczy i spędzaj więcej czasu na gonitwie za zainteresowaniami, hobby i sprawami, które Cię pasjonują. Nie ma znaczenia, czy zajęcia te są skoncentrowanie na zdrowiu, czy nie. Najważniejsze, że będziesz szczęśliwsza.

10. Wiesz na co zasługujesz

Pewni siebie ludzie mają większe szanse na utrzymanie formy – nie na odwrót. To tak naprawdę kwestia dotrzymywania sobie obietnic. Budujesz pewność siebie, kiedy konsekwentnie skupiasz się na rzeczach, których są dla Ciebie odpowiednie.