5 sposobów na wyciszenie i uspokojenie - issue27.pl
 • TRENDY  • 5 sposobów na wyciszenie i uspokojenie

5 sposobów na wyciszenie i uspokojenie

 

Ostatnie dni wyjątkowo dają nam się we znaki. Kiedy z niecierpliwością wyczekiwaliśmy końca pandemii, stało się coś jeszcze gorszego – wojna w Ukrainie. Taki stan rzeczy zmobilizował wiele z nas do niesienia pomocy poszkodowanym. Jednak od momentu pojawienia się e mediach informacji o tej tragedii, część z nas zaczęła odczuwać lęk i strach. W obecnej sytuacji jest to normalne, jednak taki stan utrzymany w organizmie przez długi czas z pewnością negatywnie wpłynie na ogólną kondycję psychiczną.

Specjaliści zalecają zachowanie spokoju i nieuleganie panice. Nie każdy jednak potrafi panować nad emocjami. Postanowiłyśmy więc pomóc Wam w tym, przedstawiając 5 sposobów na wyciszenie i uspokojenie w tym intensywnym czasie. Istnieje bowiem wiele metod, które poprzez skupienie uwagi na chwili obecnej, przy jednoczesnym spokojnym uznaniu i zaakceptowaniu swoich uczuć, myśli i doznań cielesnych stanowią sprawdzone techniki terapeutyczne.  

1.Medytacja

Medytacja oznacza poświęcenie czasu na wyciszenie, uważność i relaks. Nie ma w niej sztywnych zasad. Nie musisz godzinami siedzieć ze skrzyżowanymi nogami ani zapalać świec. Medytacja to po prostu metoda relaksu ciała i umysłu.

Więc zamiast gwałtownie budzić się i wyskakiwać z łóżka, usiądź wygodnie. Zwolnij oddech i skup się na każdym oddechu. Twój umysł będzie błądził, ale to nic złego. Praktykę warto prowadzić przez 10-20 minut, w zależności od tego, jak intensywnie odczywasz stres.

2.Spędzanie czasu na zewnątrz

Z wiekiem spędzamy mniej czasu na zewnątrz, a więcej w pomieszczeniach. Zapominamy, jak to jest być na zewnątrz i cieszyć się naturą. Udowodniono, że spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu pomaga intensywniej odczuwać szczęście.

Jeśli masz dostęp do własnego ogrodu lub miejsca publicznego, poświęć trochę czasu codziennie, aby usiąść na zewnątrz z dobrą książką i filiżanką herbaty, bez telefonu. Jeśli nie masz takich możliwości, po przebudzeniu otwórz okna w swoim domu i usiądź na chwilę przy otwartym oknie.

3.Zwolnij tempo 

Wielozadaniowość jest świetna, dopóki nie poczujesz, że masz milion i jedną rzecz do zrobienia. Przyzwyczailiśmy się do tak szybkiego tempa życia, że robienie sobie przerwy wydaje się niewłaściwe. Zamiast spieszyć się cały czas, ćwicz uważność i zwolnij. Skoncentruj się na jednym zadaniu na raz, ćwicz blokowanie czasu i bycie produktywnym. To pozwoli Ci bardziej się skupić i zrelaksować.

4.Poczytaj książkę

Większość z nas korzysta z treści za pośrednictwem mediów społecznościowych, aplikacji informacyjnych lub telewizji. Przewijanie krótkich, krótkich fragmentów treści jest tak łatwe, ale nie jest to zdrowe.

Ze względu na łatwość korzystania z mediów społecznościowych i szybki sposób konsumowania treści, nasza koncentracja uwagi znacznie się kurczy. Ćwiczenie uważności w formie czytania może pomóc poprawić koncentrację i pomaga się zrelaksować. 

5.Joga i inne ćwiczenia relaksujące 

Nawet jeśli jesteś bardziej dziewczyną typu HIIT lub spędzasz czas na bieżni to pomyśl o jodze jako ćwiczeniu na odstresowanie, a nie tylko o tym, jakie daje korzyści fizyczne. Niektóre pozycje jogi mogą pomóc złagodzić niepokój lub zmniejszyć skutki siedzenia przy biurku przez cały dzień. Spróbuj dodać praktykę jogi do swojej codziennej rutyny, aby pogłębić oddech, pozostać w kontakcie z ciałem i bezstresowo dotrzeć do lata.