Pink is the new black. Róż, czyli kolor o wielu tożsamościach
Podczas mediolańskiego tygodnia mody dyrektor kreatywny Valentino, Pierpaolo Picioli, zaprezentował światu nową eksperymentalną, a zarazem fascynującą kolekcję na sezon jesień-zima 2022/2023. Jak przyznał sam projektant, minimalizm jest jedną z dominujących cech tych propozycji. Twórca skupić się głownie na wykorzystaniu jednego koloru – różu. Odcień ten pojawiał się w różnych konfiguracjach, przeplatał się czasami z bielą i czernią w postaci monochromatycznych stylizacji. Taki zabieg, miał zwrócić uwagę widzów na detale, które razem tworzą spójność. Odcień podkreśla także charakter i wyjątkowość każdej osoby, intensywność spojrzeń oraz różnorodność sylwetek.
„PP Pink”
Jest to kolor energicznej, żywej fuksji, który niebawem dołączy do kanonu kolorów Pantone. Już wcześniej marka eksperymentowała z tworzeniem nowych odcieni, opracowując kolor o nazwie „Red Valentino”.
„Kiedy widzisz książkę z czarno-białymi portretami, po obejrzeniu kolejnych 2-3 stron nie spodziewasz się zobaczyć jasnych włosów czy niebieskich oczu, tylko tym razem zagłębiasz się w zmarszczki….Chciałem uzyskać to uczucie! Gdy oko przyzwyczaiło się do różu, efekt zadziałał. Zauważasz wtedy detale w postaci ozdób oraz twarzy modeli”
– powiedział Pierpaolo Picioli.
http://https://www.instagram.com/p/CbDKkUAIf1T/
Inna odsłona różu
W nowej kolekcji, projektant postanowił przeciwstawić się stereotypom dotyczących różu jako odcienia „dziewczęcego” i należącego tylko do płci damskiej. Dlatego też na wybiegu ubrania w odcieniu różu prezentują na sobie zarówno mężczyźni jak i kobiety.
W kolekcji pojawiły się zachwycające geometryczne wycięcia, długość mini oraz dopasowana talia, podkreślające delikatne części ciała. Aplikacje, falbanki, pióra, kwiaty i kokardki także przyciągały wzrok obserwatorów. Towarzyszyły im buty na masywnej podeszwie, kurtki oversize, torebki z charakterystycznym logo marki oraz eleganckie płaszcze spoczywające na ramionach modelek.
Ready-to-wear domu Valentino po raz kolejny gra na emocjach ludzkich. Reprezentuje różnorodność a zarazem wyjątkowość i indywidualizm uwalniający od potrzeb realizmu.
______
Autorka: Marta Popil