Tradycja i nowoczesność - piękny apartament w kamienicy zaprojektowany przez Aldonę Banasiuk-Suchorzewską - issue27.pl
 • TRENDY  • Tradycja i nowoczesność – piękny apartament w kamienicy zaprojektowany przez Aldonę Banasiuk-Suchorzewską

Tradycja i nowoczesność – piękny apartament w kamienicy zaprojektowany przez Aldonę Banasiuk-Suchorzewską

 

 

Aldona Banasiuk-Suchorzewska to projektantka wnętrz, której realizacje charakteryzują się oryginalnością i niepowtarzalnością. Umiejętnie łączy “stare” i “nowe” uzyskując przestrzeń o przyjemnym i nietuzinkowym charakterze. Nie inaczej było w przypadku kamienicy na warszawskiej Pradze. Kamienica wybudowana w 1912 roku, swój dawny blask odzyskała w roku 2018. W naszym artykule przedstawiamy realizację wykończenia jednego z mieszkań w tym budynku.

Wykorzystanie potencjału miejsca

Bez wątpienia główną zaletą wnętrz kamienic jest ich niepowtarzalny klimat oraz wysokość pomieszczeń, w tym przypadku 3,4 metra. To sprawia, że przestrzeń staje się wyjątkowo przestronna i tworzy niepowtarzalną atmosferę. Projektantka wykorzystała więc te zalety, dzieląc 70. metrowe mieszkanie  na strefy. Znajdziemy w niej przestrzeń dzienną z otwartą kuchnią i kameralną jadalnią, oraz trzy sypialnie i łazienki.

O projekcie

Baza projektu została zaprojektowana w jasnej tonacji, dominuje biel – minimalistyczna zabudowa kuchenna oraz ściany ozdobione sztukaterią. Szklany panel w białym kolorze doskonale kontrastuje z matową zabudową kuchni, odbijając światło i rozpraszając słoneczny blask, dzięki czemu cała strefa dzienna wydaje się większa. Biała jest również łazienka, choć pojawia się w niej kontrast w postaci czarnej zabudowy wykonanej ze szczotkowanego dębu oraz dodatków. Charakterystycznym akcentem w łazience jest mozaika dekoracyjna ułożona na posadzce. Za ścianą luster ukryta została szafa gospodarcza z pralką, miejscem na odkurzacz, środki czystości oraz ręczniki. Zabieg ten wizualnie powiększa przestrzeń, dodatkowo daje możliwość ukrycia całego bałaganu.

Nawiązując do długoletniej historii budynku oraz specyfiki kamienicy, w projekcie pojawiły się ozdobne gzymsy, sztukaterie i rozety sufitowe. W takiej przestrzeni nie mogło zabraknąć sztuki: rzeźby Lecha Goździewskiego wzbogacają wnętrze, a na ścianach wiszą fotografie Szymona Brodziaka.

Projekt jest połączeniem stylu klasycznej paryskiej kamienicy z nutą nowoczesności. Panuje w nim typowy dla kamienic klimat, a ciemne dodatki nadają mu bardziej elegancki i wyrafinowany charakter. Jedynym akcentem kolorystycznym we wnętrzu są sofy obite miękkim, granatowym aksamitem.

____

Zdjęcia: Wiktoria Wasiak