Jak sobie radzić z otyłością? Odpowiada ekspertka Klaudia Knapik - issue27.pl
 • ZDROWIE  • FIGURA  • Jak sobie radzić z otyłością? Odpowiada ekspertka Klaudia Knapik

Jak sobie radzić z otyłością? Odpowiada ekspertka Klaudia Knapik

 

Według badań CBOŚ już ponad połowa Polek i Polaków zmaga się już z nadwagą i otyłością. Redukcja nadmiernych kilogramów to jednak złożony proces, który składa się z kilku istotnych czynników: aktywności fizycznej, wsparcia dietetyka i psychologa a do tego samoświadomość i chęć realnych zmian. Jak zdrowo  skutecznie rozpocząć walkę o zdrowie i lepsze samopoczucie? Odpowiem Wam!

Otyłość to przewlekła dolegliwość, która nie wykazuje skłonności do ustępowania samoistnie i jest podatna na częste nawroty. Ponadto niesie za sobą szereg negatywnych skutków zdrowotnych, psychologicznych, społecznych i finansowych. Jest to stan, który może przyczyniać się do powstawania wielu poważnych chorób przewlekłych, bezpośrednio powiązanych z problemami metabolicznymi. Jak sobie z tym poradzić? Poniżej omawiam najważniejsze działania, jakie należy podjąć. 

Skąd bierze się otyłość?

Najczęstszą drogą do otyłości jest nadmierne przyjmowanie prostych węglowodanów
i tłuszczów, brak regularności w spożywaniu posiłków oraz ograniczona aktywność fizyczna. Takie połączenie powoduje, że znacznie wzrasta ryzyko rozwoju otyłości, niezależnie od wieku czy płci. Na jej postępowanie mogą wpływać również czynniki środowiskowe, np. takie jak rodzinne nawyki.

Chcąc lepiej zrozumieć tę dolegliwość, należy przede wszystkim poznać przyczyny jej powstawania. Osoby borykające się z otyłością najczęściej mają problemy również na poziomie społecznym, genetycznym, epigenetycznym, hormonalnym, neurohormonalnych lub psychologicznym – takim jak depresja czy dysregulacja odczuwania głodu. Powodów może być wiele, dlatego tak istotne jest udanie się do specjalisty, który podejdzie indywidualnie do pacjenta i dostosuje leczenie do jego potrzeb.

Konsekwencje zdrowotne 

Znaczny nadmiar kilogramów to tylko jeden z wielu negatywnych skutków otyłości. Do tych najczęściej występujących należą cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowości w profilu lipidowym, arterioskleroza, niealkoholowa choroba tłuszczowa wątroby, bezdech senny, problemy z płodnością, choroba zwyrodnieniowa stawów, a także niektóre nowotwory. 

Leczenie otyłości – krok po kroku 

  1. Punktem wyjścia jest ocena stanu zdrowia, dlatego w pierwszej kolejności należy udać się do doświadczonego specjalisty, który nie tylko postawi diagnozę, ale również zleci szereg istotnych badań. 
  1. Kolejnym ważnym krokiem jest określenie celów. Najlepiej zrobić to pod okiem lekarza, który wskaże dotychczasowe błędy oraz nakreśli realne plany redukcyjne.
  1. Kwestie dotyczące żywienia są bardzo ważne i należy do nich podejść w pełni świadomie. Warto potraktować ten czas jako naukę przyrządzania posiłków na nowo i zacząć budować dobrą relację z jedzeniem. Należy pamiętać, że dieta powinna sprawiać przyjemność, a nie być dla nas uciążliwa, dlatego mając problem z podjadaniem, warto udać się do dietetyka, który pomoże znaleźć zamienniki kalorycznych i słodkich przekąsek. 
  1. Nawodnienie to jeden z fundamentalnych elementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zakłada się, że każdy powinien wypijać około dwóch litrów wody dziennie!
  1. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Aktywność fizyczna to wartość dodana nie tylko dla sylwetki, ale przede wszystkim dla kondycji i komfortu psychicznego. Zaczynając przygodę ze sportem, można zacząć od spacerów, basenu czy treningów personalnych. Ważne jest jedno – systematyczność! 
  1. Otyłość często powiązana jest z problemami emocjonalnymi i psychologicznymi, dlatego bardzo ważne jest wsparcie psychologa na każdym etapie walki o zdrowie. 
  1. Regularne monitorowanie postępów zarówno pod względem wagi, jak i zdolności fizycznych, pozwala śledzić zachodzące zmiany. Pozytywnie przekłada się to na dalszą motywację i samozaparcie w dążeniu do upragnionych celów. Walka z otyłością nie jest łatwa, jednak z pomocą ekspertów można przeprowadzić ją w pełni bezpieczny sposób. Warto podkreślić, że otyłość nie jest jedynie kwestią estetyki ciała, ale poważnym zagrożeniem zdrowotnym, które może prowadzić do wielu komplikacji. Regularne kontrole medyczne, świadomość ciała i edukacja na temat zdrowego stylu życia są kluczowe w zapobieganiu otyłości i związanych z nią chorób.

_____

Autorka: Klaudia Knapik –ekspertka w dziedzinie pielęgnacji skóry. Prowadzi poradnię wykorzystującą nowoczesne, naturalne i bezpieczne metody terapii anti-aging. Profesjonalnie  wspiera i doradza w zakresie walki z otyłością. 

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Nie jest poradą medyczną ani psychologiczną. Jeśli borykasz się z problemami zdrowotnymi, skonsultuj się ze specjalistą.

 Badanie CBOŚ: Czy Polacy mają problem z nadwagą?, https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_103_19.PDF.