Sirtfood - na czym polega popularna dieta, która odmładza i odchudza? - issue27.pl
 • ZDROWIE  • DIETA  • Sirtfood – na czym polega popularna dieta, która odmładza i odchudza?

Sirtfood – na czym polega popularna dieta, która odmładza i odchudza?

Jakiś czas temu światowe media obiegły zdjęcia zupełnie odmienionej Adele. Brytyjska piosenkarka przeszła spektakularną metamorfozę, od ponad roku jest na diecie Sirt, dzięki której schudła ponad 40 kilogramów!

Adele

Ten zyskujący na popularności sposób odżywiania został opracowany przez dwóch naukowców z Uniwersytetu w Surrey w Anglii: Aidana Gogginsa oraz Glena Mattena. Plan, przynajmniej na początku stosowania, łączy ograniczenie kaloryczne wraz ze spożywaniem zielonych koktajli, które są bogate w sirtuiny – białka, znane również jako gen długowieczności. Dbają one o ochronę komórek w organizmie przed stanami zapalnymi, pomagają uregulować metabolizm, a dodatkowo wspomagają budowę tkanki mięśniowej oraz zmniejszenie tkanki tłuszczowej.  

Poniżej znajdziecie zasady tej  diety,  która ostatnio stała się popularna  również  dzięki siostrze księżnej Kate – Pippie Middleton.

Pippa Middelton

1. Dieta składa się z 3 etapów.

Pierwszy – najtrudniejszy, ponieważ trwa 7 dni i zakłada spożywanie nie więcej niż 1000 kcal na dobę przez 3 dni i 1500 kcal przez kolejne 4 dni. Etap drugi trwa 14 dni i wymaga spożywania nie więcej niż 1500 kcal na dobę. Ostatnia faza nie wymaga liczenia kalorii, jednak uwzględnia spożycie jak największej ilości produktów sitruinowych

2. Spożywanie posiłków

Zaleca się również regularne spożywanie posiłków z minimum 1,5 godzinną przerwą pomiędzy nimi, a ostatni powinien być zjedzony nie później niż o 19:00.

3. Zielona siła

Jednym z zaleceń diety  SIRT jest picie zielonych koktajli, które przygotowuje się między innymi z jarmużu, jabłek, rukoli, selera naciowego i innych produktów z grupy sirtfood. Poza koktajlami, można również spożywać  posiłki stałe, które są bogate w sirtuiny. Produkty polecane na diecie to między innymi: kurkuma, kasza gryczana, oliwa z oliwek, kakao, kapary, zielona herbata, czerwona cebula oraz wspomniane wcześniej warzywa zielone.

4. Produkty zakazane

Podczas diety należy unikać fast foodów, produktów z białej mąki, cukru, napojów gazowanych oraz wszelkiego rodzaju żywności przetworzonej.

5. Sport

Oczywiście zbilansowana i urozmaicona dieta to tylko jeden z etapów do zdrowego trybu życia i poprawy wyglądu swojej sylwetki. Jak w przypadku każdej diety, bardzo ważna jest aktywność fizyczna, która ma znaczny wpływ na przebieg kuracji odchudzającej. 

_____________________