Czy szwedzka filozofia lagom wyprze hygge? - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Czy szwedzka filozofia lagom wyprze hygge?

Czy szwedzka filozofia lagom wyprze hygge?

O filozofii hygge, szczególnie popularnej w 2016 roku jeszcze do niedawna było głośno i słyszał o niej niemal każdy.  Teraz nadszedł czas na lagom. Podczas gdy, w hygge chodziło o wygodę, przytulny nastrój, ciepło rodzinnego domu i znalezienie czasu na czerpanie z tego przyjemności, istotą lagom jest skromność, umiar, balans w posiadaniu oraz zadowolenie z życia. Samo słowo lagom oznacza nie za dużo, nie za mało, lecz akurat, w sam raz.

Lagom określa nie tylko równowagę w życiu i pracy, ale także w kontekście wnętrz i domów. Odnosi się do dążenia, do tego, by nasze życie było sustainable, czyli zrównoważone. Głównie pod względem ekologicznym. Dla Szwedów stanowi to ważny element stylu życia. Na tyle istotny, że, co ciekawe, nawet znana wszystkim szwedzka firma meblarska IKEA stworzyła projekt ‘Żyj Lagom’, który uczy ludzi żyć w sposób przyjazny środowisku. 

Ta filozofia w kontekście mieszkania propaguje upcykling, recykling oraz korzystanie z jak najbardziej naturalnych i przyjaznych środowisku materiałów. 

O lagom mówi się jako o sekrecie szwedzkiego zadowolenia. Tak więc, co my możemy zrobić, by w prosty sposób stać się bardziej lagom?

Większość z nas wraz z nadejściem Nowego Roku, nawet nieświadomie dąży ku lagom, wyznaczając sobie postanowienia, takie jak np. oszczędzanie, wyzbycie się oraz unikanie stresu, czy czerpanie radości i pełne zaangażowanie w pasje i hobby.  

Ostatnio dużo mówi się także o byciu eco-friendly a to całkowicie nawiązuje do szwedzkiej filozofii. Dzięki małym kroczkom, takim jak używanie torebek wielokrotnego użytku podczas zakupów (warto jest mieć zawsze jedną przy sobie), wybieranie ubrań ze względu na materiały, zwłaszcza te bardziej przyjazne środowisku czy recycling – każdy z nas może stać się częścią lagom!

Jeśli jesteś zaintrygowany, to świetnie! Sięgnij zatem po książkę by dowiedzieć się więcej. Kto wie, może lagom stanie się również Twoją filozofią życia?!  Zrównoważone życie jest przyszłością i może mieć długotrwały, pozytywny efekt. Dla wielu osób hygge i lagom dopełniają się wzajemnie tworząc spójną całość.

[Best_Wordpress_Gallery id=”121″ gal_title=”hygge”]

Autor Magdalena Flaga