• MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Ikony mody, które trzeba znać – Iris Apfel

Ikony mody, które trzeba znać – Iris Apfel

Amerykańska ikona mody, która w tym roku kończy 97 lat. Przez wiele z nas znana i uwielbiana Iris Apfel, urodziła się i dorastała w Stanach Zjednoczonych. Studiowała historię sztuki na New York University oraz uczęszczała do szkoły artystycznej na University of Wisconsin. Jako młoda kobieta Apfel pracowała dla Women’s Wear Daily oraz dla projektantki wnętrz Elinor Johnson. Była również asystentką ilustratora Roberta Goodmana.

W 1948 r. Poślubiła Carla Apfela. Dwa lata później założyli firmę tekstylną Old World Weavers i prowadzili ją aż do przejścia na emeryturę w 1992 roku. Apfel określiła kiedyś swoje projekty tekstylne jako “classic but over the top”. 

Jej stylizacje, z reguły były interesujące, często kolorowe. Swoją rozpoznawalność zawdzięcza dużym, okrągłym okularom, które zawsze goszczą w jej stylizacjach. Apfel zajęła się urządzaniem wnętrz Białego Domu dla dziewięciu prezydentów Trumana, Eisenhowera, Nixona, Kennedy’ego, Johnsona, Cartera, Reagana i Clintona.

W 2005 roku Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku miała premierę wystawa o Apfel, zatytułowanej Rara Avis (Rare Bird): The Irreverent Iris Apfel. Wśród licznych uczestników wystawy znalazł się Giorgio Armani i Karl Lagerfeld. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej inspirującej kobiecie polecamy książkę „Iris Apfel: Accidental Icon” oraz film dokumentalny „Iris”.

 

Autorka: Julia Karcz