Top 10 filmów świątecznych - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Top 10 filmów świątecznych

Top 10 filmów świątecznych

Boże Narodzenie już za tydzień. Prezenty zapakowane, jarmarki odwiedzone, w garderobie czeka magiczna kreacja, a Wam wciąż brakuje świątecznego nastroju i marzy się śnieżna zima? Aby pomóc wprawić się w świąteczny nastrój jak najszybciej, przygotowałyśmy własny, subiektywny ranking filmów bożonarodzeniowych, idealnych na zimowy wieczór z kubkiem gorącej czekolady. Znajdziecie w nim zarówno klasyki, jak i mniej znane produkcje.

1.Last Christmas (2019)

Ona – chaotyczna 26-letnia egoistka, mocno nadużywająca alkoholu. On – oaza spokoju z w pełni uporządkowanym życiem. Kate (Emilia Clarke) pracuje w londyńskim sklepie z ozdobami choinkowymi, gdzie spotyka Toma (Henry Golding). Między dwójką pojawia się iskierka uczucia. Nie jest to jednak typowa świąteczna komedia romantyczna, raczej wielowątkowa opowieść o aktualnych problemach dzisiejszych czasów, która mimo wszystko potrafi widzów wzruszyć i rozbawić.

2.To właśnie miłość (2003)

Bożonarodzeniowy klasyk, opowiadający dziewięć historii miłości, w którym wystąpiła plejada znanych aktorów, m.in. Keira Knightley, Emma Thompson, Alan Rickman, Hugh Grant. Bohaterowie kochają, są kochani, przeżywają zdradę i szukają swej miłości. Akcja filmu rozgrywa się pięć tygodni przed świętami, kulminacją wypada na wigilię, a w scenie końcowej wszyscy bohaterowie spotykają się na lotnisku Heathrow. Jedni wyruszają w podróż poślubną, drudzy czekają na swoich ukochanych, którzy właśnie

powrócili do domu.

3.Holiday (2006)

Amanda Woods (Cameron Diaz) produkuje zwiastuny filmowe w Los Angeles, Iris (Kate Winslet) pracuje jako redaktorka w londyńskiej gazecie. Amerykanka zrywa ze swoim partnerem i postanawia wziąć urlop, Brytyjka w tym samym czasie dowiaduje się, że jej były, którego nadal kocha, jest zaręczony z inną kobietą. Dwie nieznajome postanawiają uciec od problemów i zamienić się domami na okres świąteczny. Amanda przeprowadza się do malowniczego domku w zaśnieżonej angielskiej wsi, Iris wyrusza do słonecznej Kalifornii.

4.Family Man (2000)

Jack Campbell (Nicolas Cage) ma w życiu wszystko, a przynajmniej tak sam uważa. Jest prezesem jednej z największych firm na Wall Street, jeździ pięknym sportowym ferrari, nosi warte tysiące dolarów garnitury i jest kawalerem. Czasami wspomina swoją ex- narzeczoną Kate, z której rozstał się 13 lat temu, wybrawszy drogę kariery. W dniu Bożego Narodzenia budzi się w New Jersey jako sprzedawca opon samochodowych, ojciec dwójki dzieci i… mąż Kate. Nie mogąc wrócić do wcześniejszego życia, Jack niechętnie zaczyna grać rolę głowy rodziny.

5.Igraszki losu (2001)

Jonathan (John Cusack) i Sara (Kate Beckinsale) poznają się przypadkiem podczas świątecznych zakupów i zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Mimo tego, że każdy z nich jest w związku, kobieta i mężczyzna udają się na kolację do restauracji

„Serendipity”. Gdy wieczór dobiega końca, stają przed dylematem: czy to spotkanie było tylko przypadkiem, czy jednak są sobie przeznaczeni . Jonathan proponuje wymianę telefonów, jednak Sara postanawia zdać się na los. Ona zapisuje swoje nazwisko i numer telefonu na przypadkowej książce w sklepie, on – na pięciodolarówce, którą natomiast wydaje.

6.Ja Сię kocham, a ty śpisz (1995)

Lucy (Sandra Bullock) sprzedaje bilety w metrze i kocha się w nieznajomym (Peter Gallagher), którego codziennie rano obserwuje na stacji. Pewnego dnia niespodziewanie ratuje mu życie, jednak mężczyzna w wyniku wypadku zapada w śpiączkę i trafia do szpitala. Zaczyna się sekwencja pomyłek. Najpierw personal szpitala uznaje Lucy za narzeczoną pacjenta, potem jego rodzice zapraszają „dziewczynę” syna spędzić z nimi Boże Narodzenie. Nie chcąc zostać w święta zupełnie sama, bohaterka

przyjmuje zaproszenie. Tymczasem ze śpiączki budzi się Peter.

7.Czekając na cud (2004)

Film ukazuje splatające się historie kilkorga nowojorczyków, którzy w okresie bożonarodzeniowej gorączki zmuszeni są do stawienia czoła życiowym problemom. Nina (Penelope Cruz) porzuca chorobliwie zazdrosnego narzeczonego, obarczona opieką nad chorą matką rozwódka Rose (Susan Sarandon) podczas wizyty w szpitalu poznaje Charliego (Robin Williams), a Jules (Marcus Thomas) ma tylko jedno szczęśliwe bożonarodzeniowe wspomnienie, gdy miał 14 lat. Dzięki niewielkiej wzajemnej pomocy bohaterowie próbują odkryć znaczenie świąt.

8.Sylwester w Nowym Jorku (2011)

Kontynuacja filmu Walentynki z 2010 roku. Fabuła przedstawia historię kilku singli oraz par, których ścieżki krzyżują się w Nowym Jorku w sylwestrowy wieczór. Claire (Hilary Swank) jest producentem słynnego sylwestrowego show na Times Square i, mimo awarii, musi zadbać, by wszystko poszło zgodnie z planem. Ingrid (Michelle Pfeiffer) po wypadku, który mógł zakończyć się jej śmiercią, prosi, aby młody kurier, Paul (Zac Efron) pomógł jej wypełnić noworoczne postanowienia. Elise (Lea Michele) zostaje uwięziona w windzie z Randy (Ashton Kutcher), który nienawidzi Sylwestra Nowego Roku i robi wszystko, by popsuć ludziom świąteczny nastrój.

9.Listy do M. (2011, 2015, 2017)

Zamiennik „Kevina”, który podczas świąt bożonarodzeniowych ogląda każda polska rodzina. „Listy do M.” to kolaż historii kilkunastu osób. Akcja rozgrywa się w Warszawie w wigilię Bożego Narodzenia. Ciekawy scenariusz, niezwykle pozytywny nastrój i gwiazdorska obsada (Tomasz Karolak, Agnieszka Dygant, Borys Szyc, Maciej Stuhr, Agnieszka Wagner) każdej z trzech części z roku na rok przyciąga tłumy widzów i idealnie nadaje się na familijny wieczór filmowy.

10.Dziennik Bridget Jones (2001) i Bridget Jones: W pogoni za rozumem (2004)

Mimo tego, że filmy o Bridget (Renée Zellweger) nie są przez cały czas osadzone w klimacie Bożego Narodzenia, święta bez tej śmiesznej, biegnącej za szczęściem, dziewczyny, nie byłyby takie same. 32-latka mieszka w Londynie, pociesza się nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów oraz jedzeniem. Jej życie uczuciowe jest pasmem porażek, o czym pisze w tytułowym dzienniku. Bridget cały czas walczy z nadwagą i próbuje zdecydować, któremu z mężczyzn swojego życia oddać serce – niepoprawnemu kobieciarzowi Danielowi (Hugh Grant) czy nudnemu prawnikowi Markowi Darcy’emu (Colin Firth).

Autorka:Katarzyna Bosak