Zrównoważona moda - polecamy etyczne, polskie marki - issue27.pl
 • MODA  • Zrównoważona moda – polecamy etyczne, polskie marki

Zrównoważona moda – polecamy etyczne, polskie marki

Fast-fashion, czyli szybka moda powoli ustępuje  miejsca na rynku etycznym markom, które tworzą swoje produkty w sposób zrównoważony. Coraz więcej brandów na całym świecie, w tym i w Polsce odchodzi od trendu produkcji oraz nadprodukcji masowej. Twórcy chętniej zwracają się w stronę zrównoważonej mody. Zmiany dotyczą m.in. cykli produkcyjnych, czy doboru materiałów.

Na polskim rynku istnieje już kilkanaście marek, dla których losy środowiska nie są obojętne. Jednak nie tylko kwestie związane z klimatem mają tutaj znaczenie, istotne są także warunki pracy na przykład w szwalniach. Okazuje się, że można z powodzeniem połączyć te wszystkie punkty i prowadzić dochodowy, ale przede wszystkim racjonalny i sprawiedliwy biznes.

Poniżej znajdziecie kilka etycznych marek, które tworzą przepiękne ubrania i dodatki. Oczywiście ceny tych produktów są nieco wyższe niż w sieciówkach, jednak myślę, że jeden dobrze wykonany produkt to dobra inwestycja na lata, a przy okazji wsparcie rozwoju idei zrównoważonej mody i tworzenia w duchu slow. 

Mam nadzieję, że ten krótki wstęp wzbudzi w Was refleksję na temat tego, czy szybka moda odejdzie w zapomnienie i czy zaczniemy przywiązywać większą uwagę do składów naszych ubrań oraz sposobu ich produkcji. 

NAGO

To jedna z tych marek, która rzuca wyzwanie całemu środowisku mody. Jej twórcy starają się przekazać, że dobrze ubrana osoba, nie skupia się wyłącznie na aktualnych trendach, a na sposobie produkcji danej rzeczy oraz na materiale z jakiego została wykonana. Ubrania NAGO są tworzone w sposób zrównoważony, co rozumie się między innymi przez racjonalizację ilości zużytych fabrykantów. Kolekcje marki    charakteryzuje  ponadczasowy styl, dzięki czemu  mogą stanowić doskonałą bazę  dla całej garderoby.  Dodatkowo, 1% rocznego obrotu NAGO ze sprzedaży ubrań, trafia na konta fundacji, wspierających ochronę środowiska.

Elementy

Kolejna marka oferująca minimalistyczne ubrania, które świetnie sprawdzą się na co dzień, do pracy, jak i na specjalną okazję. Co wyróżnia Elementy na tle innych marek? Transparentność, która polega na ujawnieniu  kosztów produkcji, pochodzenia materiałów oraz marży. Takie zachowanie zwiększa nie tylko świadomość konsumenta na temat produkcji ubrań, ale także podnosi jego zaufanie do marki, czego skutkiem może być wieloletnie przywiązanie do brandu modowego. W cyklach produkcyjnych, niemalże w 100% udało im się zrezygnować z plastiku! Poza tym, twórcy Elementów chcą zadbać o lepszą jakość życia społeczeństwa i średnio 1% ze sprzedaży każdego produktu przeznaczają na rzecz działań prospołecznych. 

The Odder Side

Założycielkami marki są dwie przyjaciółki – Brygida i Justyna. Wszystkie kampanie The Odder Side są zbudowane na podstawie prostych, wygodnych baz, które dzięki małym detalom, takim  jak charakterystyczne trójkątne wycięcie na plecach w przypadku t-shirtów, dodaje im uroku i podkreśla zmysłowość kobiecego ciała. 

Dziewczyny z każdym kolejnym działaniem poszerzają swoją wiedzę w zakresie zrównoważonej mody. Niemalże całkowicie zrezygnowały z użycia plastiku, ograniczają zużycie papieru w zakresie pracy biurowej. Co więcej, kolekcje powstają w lokalnych szwalniach, a dodatkowo walczą z nadprodukcją – dropy są wypuszczane w mniejszych partiach, ale częstszych w zależności od zapotrzebowania na dany produkt wśród klientek. Ponadto, skrawki materiałów, których już nie można wykorzystać do produkcji ubrań, są przerabiane na akcesoria, takie jak kosmetyczki czy scrunchies.

Seaside Tones

Marka, pochodząca z nadmorskiego kurortu – Sopotu. Swoje projekty opiera na prostocie połączonej równolegle z naturalnymi materiałami. Podstawę praktycznie wszystkich produktów stanowi szlachetny len, który ma wiele wspaniałych właściwości – latem zapewnia przyjemny chłód podczas upalnych dni, natomiast zimą zatrzymuje ciepło. Co ważne, Seaside Tones to jedna z tych marek, które mogą się pochwalić 100% produkcją w Polsce! Kolekcje oparte są na prostych krojach, dzięki czemu mogą być bazą wielu stylizacji, w zależności od okazji. 

https://www.instagram.com/p/CCf26nLhknU/

Łyko

Firma prowadzona przez dwie siostry – Marysię oraz Helenę. Jej fenomen opiera się na minimalistycznej formie i wysokiej jakości używanego materiału, jakim jest len pochodzący z Polski i Litwy. Dziewczyny przywiązują ogromną wagę do produkcji w duchu less waste. Zarówno ubrania, jak i dodatki są stworzone z myślą o długoterminowym użytkowaniu. Na pewno nie się są to produkty na sezon, które odpowiadają na potrzeby panujących trendów. 

Alexandra K

To jedna z pierwszych polskich marek, która rozpoczęła produkcję wegańskich  torebek i dodatków, które są przyjazne dla środowiska. Torby są projektowane i szyte w Polsce, a do ich produkcji używa się innowacyjnych materiałów, takich jak skórka z kukurydzy, ananasa czy jabłek. Brand posiada wiele certyfikatów,  gwarantujących sprawdzone materiały oraz ich producentów. 

Kobiety przy wyborze torebki przede wszystkim kierują się jej ponadczasową funkcjonalności, a akcesoria Alexandry K zapewniają świetny design i użyteczność, dzięki czemu będą one służyć przez długie lata. 

Ma Biche 

Piękna, zmysłowa bielizna damska, która wykonana jest z biodegradowalnych materiałów! Jedna z pierwszych marek, która oferuje taki produkt w Polsce. Jak wiemy, rynek koronek jest przesycony syntetycznymi, sztucznymi i w dużej mierze szkodliwymi materiałami, dlatego twórcy Ma Biche chcą zapoczątkować nową, lepszą zmianę. Celem założycieli marki jest zwrócenie większej uwagi kobiet na materiały, które otulają ich ciało. Ma Biche to zdrowa, naturalna alternatywa dla sztucznej, plastikowej bielizny. 

Na chwilę obecną dostępna jest przedsprzedaż produktów, która jest prowadzona na Instagramie marki. 

Reka Wear

Kto powiedział, że kobiecy strój sportowy musi być nudny? Reka Wear to nowa, polska marka mająca w swojej ofercie piękne ubrania treningowe. Projekty łączą w sobie kobiecość z delikatną elegancją, dzięki czemu sprawdzą się one nie tylko podczas ćwiczeń. Część wykorzystywanych tkanin pochodzi z recyklingu, ale marka dąży do tego, aby w przyszłości opierać swoją produkcję wyłącznie na takich materiałach. 

Wild’n’Slow

Marka, której działaniu przyświeca idea tworzenia rzeczy bezodpadowych. Takim produktem jest właśnie jeden z modelki marki, czyli sukienka Adonis. Ten innowacyjny projekt stanowi ukłon w stronę ekologicznej mody Zero Waste. Jego autorka Milan AV-JC włożyła mnóstwo pracy w stworzenie odpowiednich cięć, czyli takich, dzięki którym w procesie szycia nie zmarnuje się ani jeden skrawek materiału. Wypracowanie idealnych proporcji zajęło 6 tygodni.

Zastanawiam się, czy pozostali projektanci zrozumieją czym tak naprawdę jest odpowiedzialna moda i obiorą rewolucyjny kierunek swojej twórczości, który może okazać się kluczowym dla przyszłości mody, ludzi i naszej planety?

__________________