Poranny trening - jakie daje korzyści? - issue27.pl
 • ZDROWIE  • FIGURA  • Poranny trening – jakie daje korzyści?

Poranny trening – jakie daje korzyści?

Wydaje się, że najlepsza rutyna treningowa to taka, która współgra z rytmem życia, nawykom związanym ze snem oraz indywidualnym preferencjom. Dlatego, często decydujemy się na popołudniowe lub wieczorne ćwiczenia. Istnieje jednak wiele korzyści związanych z rezygnacją z przycisku drzemki i wykonaniem treningu rano.

Przedstawiamy 10 powodów, dla których warto udać się na siłownię przed 9 rano:

1/ Lepsza koncentracja

Poranny trening może być lepiej wykonany, kiedy jeszcze nie jesteśmy zaangażowani w sprawy związane z pracą, obowiązkami, czy ogromną ilością powiadomień z Social Mediów. Wolność od zobowiązań społecznych przez godzinę lub dwie oznacza, że możesz bardziej skupić się na treningu.

2/ Zmniejszony apetyt

Badanie przeprowadzone przez Brigham Young University wykazało, że 45 minut umiarkowanych lub intensywnych ćwiczeń rano w rzeczywistości zmniejsza reakcję emocjonalną osoby na zdjęcia jedzenia. Uczestnicy nie tylko byli mniej kuszeni jedzeniem, ale także nie jedli więcej, aby nadrobić kalorie, które spalili podczas ćwiczeń.

3/ Zwiększone spalanie tłuszczu

Tak zwane „kardio na czczo” – nie jest dla wszystkich, ale jeśli chcesz zgubić trochę kilogramów, to może pomóc w zwiększeniu spalania tłuszczu. W badaniu przeprowadzonym na 10 mężczyznach opublikowanym przez British Journal of Nutrition, wykazano, że ćwiczenia wykonane przed śniadaniem spalają do 20 procent więcej, w porównaniu do popołudniowego lub wieczornego treningu.

4/ Pobudka dla mózgu

Poranny trening może lepiej pasować do Twojego rytmu okołodobowego, który obejmuje czasowe uwalnianie hormonów, takich jak kortyzol. Chociaż jest powszechnie znany jako „hormon stresu”, ponieważ  to część naturalnej odpowiedzi organizmu na zagrożenie lub niebezpieczeństwo, jego rola obejmuje także wywoływanie przebudzenia i czujności. Zazwyczaj poziom tego hormonu wzrasta rano – naturalnie osiągając szczyt około godziny 8  – i spada wieczorem.

5/ Zastrzyk energii

Regularne treningi przyczyniają się do zwiększenia energii oraz zmniejszenia uczucia zmęczenia.  W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Psychotherapy and Psychosomatics, naukowcy odkryli, że nieaktywni ludzie, cierpiący na chroniczne zmęczenie zwiększyli  poziom energii o 20 procent i zmniejszyli je nawet o 65 procent, uczestnicząc w regularnych ćwiczeniach.

6/ Lepszy nastrój

Podczas ćwiczeń uwalnia się szereg substancji chemicznych poprawiających nastrój – w tym dopamina, norepinefryna, serotonina i endorfiny – to one sprzyjają dobremu samopoczuciu. Trening służy także zrównoważeniu poziomu stresu.

7/ Jakościowe jedzenie

Sumienne wykonywanie ćwiczeń może przyczynić się do zmian preferencji żywieniowych i zwiększyć apetyt na owoce i warzywa. Analiza przeprowadzona przez Indiana University wykazała, że ludzie, którzy ćwiczyli przez co najmniej 30 minut, pięć lub więcej razy w tygodniu, jedli najwięcej owoców i warzyw.

8/ Pozytywny wpływ na sen

Wieczorny trening prawdopodobnie pobudzi Cię przed snem, natomiast poranne ćwiczenia mogą pomóc uzyskać lepsze odprężenie w nocy. Badanie przeprowadzone przez Appalachian State University wykazało, że dorośli, którzy ćwiczyli o 7 rano, zasypiali szybciej i spali lepiej niż ci, którzy chodzili na siłownię po południu lub wieczorem.

9/ Zmniejszone ciśnienie krwi

Jednym z najłatwiejszych sposobów kontrolowania ciśnienia krwi są regularne ćwiczenia, na które można dodatkowo wpłynąć, wybierając czas ćwiczeń. W badaniu przeprowadzonym przez Appalachian State University uczestnicy, którzy ćwiczyli na bieżni przez 30 minut o 7 rano, obniżyli ciśnienie krwi o 10 procent w porównaniu do tych, którzy ćwiczyli o 13:00 i 19:00. Co więcej, spadek trwał przez cały dzień, po czym spadł dalej – o dodatkowe 25 procent – w nocy.

10/ Zdrowy blask

Kiedy tętno przyspiesza, naczynia krwionośne rozszerzają się, pompując więcej krwi do całego ciała – w tym do skóry. Ten wzrost przepływu krwi odżywia komórki tlenem i wypłukuje wszelkie pozostałości komórkowe. Jaki jest tego rezultat? Zdrowy blask potreningowy!