Na co zwrócić uwagę kupując sweter? 5 przydatnych wskazówek - issue27.pl
 • MODA  • FASHION NEWS  • Na co zwrócić uwagę kupując sweter? 5 przydatnych wskazówek

Na co zwrócić uwagę kupując sweter? 5 przydatnych wskazówek

Ciepłe, mięsiste swetry stanowią podstawę jesienno – zimowej garderoby. Niestety przy zakupie, zwracamy uwagę głównie na wygląd, a bardzo często zapominamy sprawdzić skład, a od niego tak naprawdę zależy komfort jego noszenia. Potem nierzadko żałujemy, że ten piękny sweter nie spełnia swoich podstawowych funkcji. Na co więc warto zwrócić uwagę, aby uniknąć takich nietrafionych łupów? 

Aby ułatwić Wam zakup idealnego swetra przygotowałam kilka przydatnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. 

1/ Kaszmir

Jest najdroższą odmianą wełny, ze względu na produkcję. Kaszmir pochodzi od kóz kaszmirskich, które hodowane są na zboczach Himalajów, dlatego swetry wykonane w 100% z tej odmiany wełny są tak drogie. Jednakże warto zainwestować w taki sweter, gdyż jest to inwestycja na kilka lat. Warto zwrócić uwagę, aby kaszmir stanowił 100% składu, bez dodatku innych materiałów, gdyż mogą one źle wpływać na trwałość swetra i komfort jego noszenia. 

2/ Akryl

Akryl jest włóknem sztucznym, który tylko pod względem wyglądu ma imitować wełnę, ale nie ma nic wspólnego z jej właściwościami. Swetry na sklepowych półkach, które możemy kupić w zaskakująco niskich cenach są w większości wykonane z akrylu z minimalnym dodatkiem wełny. Niestety, ale swetry wykonane z tego włókna nie mają praktycznie żadnych zalet – są słabej jakości, bardzo szybko się mechacą, nie zapewniają takiego ciepła jak te wykonane z wełny, elektryzuje się, a na dodatek bardzo łatwo wchłaniają wszelkie zapachy. 

3/ Wełna

Najpopularniejsza wśród odmian wełny jest wełna owcza. Ma ona bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz co ważne – pochłania wilgoć. Niestety jest również bardzo wymagającym materiałem, gdyż wełna jest podatna na wszelkie zmechacenia oraz wymaga prania ręcznego. Warto również pamiętać, aby wełniane swetry suszyć na płasko, gdyż bardzo łatwo się rozciągają. 

4/ Moher

Jest to odmiana wełny, która charakteryzuje się długim, lekkim włóknem. Niestety jeśli zakładamy sweter wykonany w 100% z moheru, bardzo często mamy wrażenie “gryzienia”, dlatego warto założyć coś pod spód. Ewentualnie możemy również wybrać sweter z domieszką moheru, który nadal będzie zapewniał nam ciepło, a komfort noszenia będzie zupełnie inny. 

5/ Odpowiednia pielęgnacja

Aby sweter służył nam jak najdłużej należy o niego odpowiednio dbać. Najważniejsze informacje zawsze znajdziemy na wewnętrznej metce, ale dodatkowo warto co jakiś pozbyć się nieestetycznych, “skulkowanych” włókien za pomocą golarki do swetrów. 

_________