Jak dbać o swetry? 8 wskazówek, dzięki którym Twój sweter przetrwa lata w dobrym stanie - issue27.pl
 • MODA  • FASHION NEWS  • Jak dbać o swetry? 8 wskazówek, dzięki którym Twój sweter przetrwa lata w dobrym stanie

Jak dbać o swetry? 8 wskazówek, dzięki którym Twój sweter przetrwa lata w dobrym stanie

Kiedy jest zimno doskonale wiemy, po jaką część garderoby należy sięgnąć. Z pewnością nie będzie to jedwabna koszula, modna marynarka ani fantazyjna bluzka. Kiedy od rana dokucza coraz niższa temperatura, sięgamy po zaufany, wygodny, i przede wszystkim przytulny sweter. Już od wczesnej jesieni, aż do końca zimy ten element stylizacji staje się naszym najlepszym przyjacielem. I jak inni najlepsi przyjaciele, swetry wymagają miłości i troski. Chociaż są niezwykle delikatne, mogą wytrzymać z nami wiele sezonów, jeśli będziemy pielęgnować je we właściwy sposób. Przedstawiamy osiem wskazówek, które pomogą właściwie zadbać o wszystkie dzianiny. Po to, aby nasze ulubione swetry mogły ogrzewać i otulać nas jak najdłużej. 

1. Właściwy sposób usuwania zmechaceń

Czy jest coś równie denerwującego jak mechacenie się ulubionego swetra?! Idealnie gładki i ładny, wełniany kardigan może po pewnym czasie zacząć wyglądać jak niewyczesany pies. Niestety, wszystkie swetry “kulkują się”. Jest to spowodowane tarciem podczas noszenia i najbardziej zauważalne w okolicach łokci, pod pachami oraz na rękawach. Jednak taki defekt może pojawić się w dowolnym miejscu na swetrze. Aby łatwo usunąć nieestetycznie wyglądające kulki należy trzymać sweter płasko jedną ręką i odcinać kulki (po jednej na raz) brzytwą. Na rynku dostępne są także środki i akcesoria wspomagające usuwanie takich usterek. 

2. Odwrócenie widocznych zaczepów na lewą stronę

Zaczepy (AKA, gdy ścieg wychodzi ze swetra) są najgorsze, ponieważ wydają się nie do naprawienia i ryzykujemy, że nasz sweter się rozpruje, jeśli zaczepimy o coś. Takie zaczepy nie są całkowicie naprawialne, ale na szczęście można je umieścić wewnątrz swetra, dzięki czemu nie stanowią już problemu i zagrożenia na zewnątrz. Aby je ukryć, należy odwrócić sweter na lewą stronę, włożyć szydełko w to samo oczko co szkopuł i ostrożnie przeciągnąć szkopułkę (agrafka też zadziała).

3. Regularnie usuwanie włosów i kłaczków

Miękka wełna, dzianina lub kaszmir, które wszyscy znamy i kochamy mogą czasami działać jak magnes przyciągający kurz, kłaczki lub kosmyki włosów. Miękka, dziecięca szczoteczka do włosów lub miękka szczoteczka do zębów pomogą szybko rozwiązać problem. Istotne jest, aby nie szczotkować swetra zbyt mocno, ponieważ możemy uszkodzić jego powierzchnię.

4. Pranie – jak i kiedy?

Pranie swetrów nie musi być uciążliwe. Większość z nich należy prać ręcznie po to, by dłużej nam służyły, a tkanina pozostała w nienaruszonym stanie. W przypadku prania manualnego, zaleca się użycie zimnej wody oraz dodanie kilku kropel delikatnego detergentu do prania. Następnie należy zanurzyć sweter i moczyć go przez około 30 minut. Po tym czasie, opłukujemy go zimną wodą. Aby go wysuszyć, musimy delikatnie wycisnąć ze swetra wodę (jednak nigdy go nie wykręcając) i zwinąć go w ręcznik (jak śpiwór lub rolka sushi) w celu odessania nadmiaru wody. Na koniec należy położyć go płasko na suszarce lub czystym ręczniku i pozostawić do wyschnięcia. Bawełnę i kaszmir zazwyczaj trzeba prać po dwóch do trzech razach noszenia. Podczas gdy wełna lub poliester mogą wytrzymać około pięciu. Pamiętajmy, aby postępować zgodnie ze wskazówkami na etykiecie i nie prać częściej. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy na przykład pojawi się plama. 

5.Aby wydłużyć czas między praniem swetra…

Nawet delikatne pranie ręczne może z czasem naruszyć jakość tkaniny lub miękkość każdego swetra. Dlatego jeśli często nosimy ten puchaty element garderoby, warto rozważyć ubieranie pod niego na przykład T-shirtu. Taki zabieg wydłuży czas między kolejnymi praniami. Noszenie dodatkowej warstwy, chociażby w postaci koszulki działa jak bariera między swetrem a skórą, ograniczając ilość sił zewnętrznych i zapachów, z którymi tkanina wchodzi w interakcję. Ponieważ pot, zapach ciała, tłuszcz na skórze i dezodorant mogą powodować zużycie, T-shirt pomoże przedłużyć świeżość swetra, działając jak bariera ochronna. 

6. Gryzący sweter

Czy jest coś gorszego niż sweter, który powoduje nieprzyjemne swędzenie? Jeśli chcemy przywrócić mu miękkość i przytulność, dodajmy do prania płyn do zmiękczania tkanin podczas ręcznego prania. Innym sposobem jest wykorzystanie pół szklanki odżywki do włosów zamiast płynu, aby uzyskać dodatkową miękkość. Jednak zanim to zrobimy, warto upewnić się, że unikasz kombinacji odżywka/szampon 2 w 1 lub dodatków w postaci ciężkich masek do włosów itp. Już po jednym (do maksymalnie trzech zabiegów) gryzący sweter powinien wrócić do swojej miękkiej i przytulnej postaci.

7. Prawidłowe przechowywanie

Pamiętaj – gdy nie wieszaj swetrów! Powieszenie spowoduje, że sweter będzie się rozciągać i na ramionach utworzą się szpice. Aby przechowywać je w sposób, który zachowa ich kształt i jakość,  składajmy je w szufladach lub na półkach. Prawidłowe złożenie uzyskamy kładąc je przodem do dołu na płaskiej powierzchni i składając każde ramię (od szwu rękawa po przekątnej w poprzek pleców swetra). Następnie składamy go poziomo na pół. 

8.Swetry po zimie

Swetry zasługują na to, by przechowywać je we właściwy sposób, żeby zapewnić im dodatkową ochronę i pomóc zachować kształt. Dlatego warto poświęcić czas na to, aby odpowiednio wyczyścić swetry, złożyć je i włożyć do toreb do przechowywania odzieży (które są oddychające) lub pudełek (o ile są wykonane z bawełny lub płótna). Jeśli chcemy zapobiec pojawieniu się owadów włóżmy torebeczkę z lawendą. Wartościowa wskazówka: nie należy wkładać swetrów do zamkniętych próżniowo worków do przechowywania – blokowanie wilgoci może powodować żółknięcie lub pleśń.