Najlepsze filmy z lat 90' - idealne na wieczór - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Najlepsze filmy z lat 90′ – idealne na wieczór

Najlepsze filmy z lat 90′ – idealne na wieczór

Lata 90. w branży filmowej są niezwykłym okresem. To właśnie wtedy nastąpił jej wyjątkowy rozkwit, dzięki czemu dziś możemy oglądać wiele klasyków, takich jak: Pretty Women, Cztery Wesela i Pogrzeb, czy Kevin Sam w Domu. Te trzy tytuły to raptem namiastka tego, co dało nam kino po roku 1990. Jednak zachęcają by przypomnieć sobie największe hity wspomnianego okresu. Wykorzystując ten pretekst, nasza redakcja stworzyła listę “Najlepsze filmy z lat 90′ – idealne na wieczór”.

Pretty Woman

Rok 1990 okazał się przełomem w karierze Julii Roberts. Aktorka zgodziła się zagrać rolę Vivian Ward w filmie Pretty Woman, którą wcześniej odrzuciła Meg Ryan(!!!). Był to nie tylko początek jej popularności, ale także długoletniej przyjaźni ze swoim ekranowym partnerem – Richardem Gere. Aktorska para, kilka lat później powtórzyła wspólny sukces w Uciekającej Pannie Młodej. 

Uwierz w ducha

Nowojorski bankier o imieniu Sam zostaje zamordowany na ulicy na oczach swojej żony Molly – rzeźbiarki granej przez Demi Moore. Zostaje duchem i dowiaduje się, że może komunikować się z jasnowidzką o imieniu Oda Mae, graną przez wspaniałą Whoopi Goldberg. Sam w końcu odnajduje mężczyznę, który go zabił, i przy pomocy Oda Mae próbuje skontaktować się z żoną. Za rolę mściwego ducha Patrick Swayze zdobył nominację do Złotych Globów w 1991 roku, w kategorii Najlepszy aktor. Film otrzymał świetne recenzje, a Whoopi Goldberg zdobyła Oscara, nagrodę BAFTA i Złoty Glob za swoją rolę. 

Edward Nożycoręki

Porzucony i zapomniany Edward Nożycoręki poznaje młodą Peg Boggs, sprzedawczynię kosmetyków, która widzi w nim potencjalnego klienta. Po przyjęciu pod skrzydła przez rodzinę Boggs, młody mężczyzna zakochuje się w najstarszej z córek – Kim Boggs, która odwzajemnia jego uczucia. Jednak Edward jest wyśmiewany przez mieszkańców miasta… To jeden z wielu filmów Tima Burtona, jednak pierwszy, w którym reżyser obsadził w głównej roli Johnnego Deppa. 

Kevin Sam w Domu

Świąteczny klasyk, który zna chyba każdy z nas. Ta rola zrobiła z młodego Macaulaya Culkina dziecięcą gwiazdę kina lat 90.  Film opowiada przekomiczną historię małego chłopca, którego rodzina zapomina zabrać na wspólny wyjazd z okazji  Bożego Narodzenia. Młody Kevin musi sam sobie poradzić z dwójką domowych włamywaczy, podczas gdy spanikowani rodzice wracają do domu.

Nikita

Historia młodej dziewczyny, byłej więźniarki, która jest uzależniona od narkotyków. Jej życie ulega drastycznej zmianie, gdy francuskie tajne służby zatrudniają ją jako agenta specjalnego. Wcielająca się w tytułową bohaterkę Anne Parillaud otrzymała nagrodę César dla najlepszej aktorki w 1991 roku. 

Thelma i Louise

Susan Sarandon, Geena Davis, samochód i broń to podstawowe elementy tego klasyku. Film Thelma i Louise opowiada historię dwóch kobiet, które między śmiechem a łzami torują drogę do jednej z najlepszych końcowych scen w amerykańskim kinie.

Rodzina Addamsów

Znana wszystkim upiorna rodzina Addamsów po raz pierwszy zagościła na naszych ekranach w 1991 roku. Anjelica Huston zagrała przerażająco boską Morticię Addams. Nie można także zapomnieć o jej sadystycznej córce granej przez Christinę Ricci, która popisała się talentem aktorskim w wieku zaledwie 11 lat.

Milczenie Owiec

W 1991 roku Anthony Hopkins przeraził świat, grając starszego psychiatrę, który okazuje się być sadystycznym kanibalem. Ten obraz przedstawia grę w kotka i myszkę między okrutnym doktorem a agentką FBI Clarice Starling, w którą wcieliła się Jodie Foster.  

Bodyguard

W rytmie pięknej ballady „I Will Always Love You”, gwiazda branży muzycznej – Whitney Houston wciela się w rolę nękanej pogróżkami piosenkarki Rachell Marron. Pieczę nad bezpieczeństwem gwiazdy sprawuje ochroniarz Frank Farmer. Pomimo początkowej niechęci, Marron zakochuje się w swoim ochroniarzu.

Pulp Fiction

Drugi film Quentina Tarantino jest bez wątpienia jednym z jego najlepszych. Zwycięzca Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes w 1994 roku, Pulp Fiction opowiada brutalną historię gangsterów, narkomanów i profesjonalnego wojownika, których życie toczy się w Hollywood. Wśród bohaterów spotykamy Mię Wallace (Uma Thurman), żonę gangstera – pod nieobecność męża towarzystwa dotrzymuje jej dwóch innych mafiozów.  Z jednym z nich – Vincentem Vegą (John Travolta), w restauracji w stylu lat 50. Mia tańczy twista. Rezultatem jest emblematyczna scena, wyryta w głowach wszystkich, którzy widzieli imponujący film.

Cztery Wesela i Pogrzeb

Jedna z najlepszych czarnych komedii w historii brytyjskiego kina. Historia samotnego i przystojnego Charlesa (Hugh Grant), którego miłość nie interesuje do momentu, kiedy nie poznaje amerykanki Carrie (Andie MacDowell). Sytuacja ma miejsce podczas jednego ze ślubów znajomych, gdzie Charles jest światkiem pana młodego. Kristin Scott Thomas gra długoletnią przyjaciółkę Charlesa – Fionę, zakochaną w nim od dłuższego czasu…

Forrest Gump

Run, Forrest, Run! – stało się ikoną samą w sobie. Tom Hanks w roli Forresta Gumpa, młodego człowieka, który pomimo niskiego poziomu IQ, ma więcej uroku, doświadczenia życiowego i życzliwości niż większość ludzi na ziemi. Jego oczami widzimy migawkę najnowszej historii Stanów Zjednoczonych, w której Forrest odgrywa ważną rolę. Film zdobył 6 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera Roberta Zemeckisa i najlepszego aktora Toma Hanksa.

Wywiad z Wampirem

Przenosimy się w czasie do San Francisco w latach 90. Dziennikarz Malloy przeprowadza wywiad z uroczym mężczyzną o niezwykle bladej karnacji. Ten czarujący jegomość okazuje się być wampirem, powołanym do życia przez innego wampira o imieniu Lestat. To aroganckie i sadystyczne stworzenie z ogromnym apetytem na cierpienie. Ten elegancki i klasyczny film dał Kirsten Dunst pierwszą główną rolę – 11-letniej wampirzycy.

Las Vegas Parano

Johnny Depp jako nietypowy włóczęga. W Las Vegas Parano aktor gra nieudolnego dziennikarza uzależnionego od kokainy. W towarzystwie Benicio del Toro, wyrusza we wspólną, pustynną podróż, kierując się do Las Vegas. Film ukazuje amerykański sen rodem z lat 70., który bardzo szybko weryfikuje rzeczywistość, a rozczarowanie i halucynacje zmuszają widzów do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę oglądają.

Słodkie Zmartwienia

Cher (Alicia Silverstone) jest najpopularniejszą dziewczyną w szkole. Jej ulubioną aktywnością po szkolnych zajęciach jest swatanie. Ta nowoczesna interpretacja Emmy autorstwa Jane Austen odzwierciedla życie bogatych i popularnych w Beverly Hills. Film Słodkie Zmartwienia pozostaje jednym z najbardziej klasycznych i cenionych filmów dla nastolatków z lat 90. XX wieku, który niewątpliwie był inspiracją dla Wrednych Dziewczyn, powstałych wiele lat później.