Domowe rytuały SPA z kosmetykami DIY
Podczas przymusowego #zostańwdomu możemy poświęcić więcej czasu na poranną i wieczorną rutynę pielęgnacyjną naszego ciała. Dobrym pomysłem jest samodzielne zrobienie kosmetyków. Można je wykonać ze 100% naturalnych składników, ich wykonanie jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu.
Przedstawiamy kilka naszych propozycji na produkty, które zrobicie w domu:
1. Maseczka do twarzy z siemieniem lnianym
Przygotowanie tej maseczki nie zajmie Ci dłużej niż 5 minut. Potrzebujesz tylko:
- 4 łyżki zmielonego siemienia lnianego
- sok z połowy cytryny
- pół szklanki ciepłej wody
Siemię zalej wodą i pozostaw do wystygnięcia. Gdy jego konsystencja zacznie przypominać kisiel, dodaj sok z cytryny. Nałóż na twarz i pozostaw na około 20 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.
2.Peeling kawowy
Przepis jest niezwykle prosty, a kosmetyk pobudza komórki Twojej skóry oraz zmysł węchu. Potrzebujesz:
- rozpuszczony olej kokosowy, bądź olej o stałej konsystencji (powinien być miękki, aby można było wymieszać go z pozostałymi składnikami),
- cukier trzcinowy (grubość zmielenia zależy już tylko i wyłącznie od Twoich preferencji),
- zmielone ziarna kawy.
Pro tip: wykorzystaj zmieloną kawę z ekspresu lub kawiarki, dzięki temu będziesz bliższa filozofii less waste, a nawet zero waste 🙂
Wszystkie składniki umieść w słoiczku, wymieszaj i gotowe. Nałóż na skórę, wmasuj, a następnie spłucz ciepłą wodą. Gwarantuję, że Twoja skóra będzie miękka i odżywiona.
3.Tonik ryżowy do twarzy i… do włosów
Jest to świetna propozycja dla cery suchej. Działa on odżywczo, a jednocześnie rozświetla cerę. Azjatki zamiast kremu na noc, stosują właśnie taki tonik przed snem. Przepis jest banalnie prosty. Aby go zrobić potrzebujesz tylko woreczek brązowego ryżu i wodę.
Wsyp zawartość torebki do miski i zalej gorącą wodą która powinna sięgać około 2-3 centymetry ponad poziom ryżu. Przykryj miseczkę ściereczką i odstaw na kilka godzin, ale pamiętaj, aby co jakiś czas przemieszać jej zawartość. Mętna woda świadczy o tym, że tonik jest już gotowy. Przelej go do butelki i schowaj do lodówki. Może być tak przechowywany w lodówce do około 3 dni.
Dodatkowo ten tonik możesz stosować jako płukankę do włosów. Działa lepiej niż niejeden drogeryjny produkt.
Pro tip: jeśli nie masz wystarczającej ilości czasu na przygotowanie toniku, możesz na przykład wykorzystać wodę, w której gotował się ryż na obiad. Również przelej płyn do butelki i przechowuj w lodówce.
4. Maseczka do włosów z awokado
Awokado to owoc, który posiada wiele wartości odżywczych oraz właściwości leczniczych. Zawiera wiele zdrowych tłuszczy, które mają również pozytywny wpływ na włosy. Dzięki nim, włosy będą nawilżone, wygładzone i miękkie w dotyku. Do wykonania tej maski potrzebujesz:
- dojrzałe awokado
- 1-2 łyżki miodu (w wersji wegańskiej proponuję syrop z agawy bądź syrop klonowy)
- 2 łyżki oliwy z oliwek
Awokado rozgnieć w ten sam sposób jak do guacamole. Dodaj miód bądź syrop oraz oliwę. Wszystko dokładnie wymieszaj i nanieś maskę na włosy. Po około 20 minutach spłucz maskę, a następnie umyj włosy delikatnym szamponem. Gwarantuję, że efekty będą zadowalające!
5.Domowy olejek do demakijażu
Wszystkie wiemy, jak ważne jest dokładne zmycie makijażu i oczyszczenie cery ze zbędnych substancji. W pierwszej fazie demakijażu, bardzo dobrze sprawdza się olej, a do jego własnoręcznego wykonania będziesz potrzebować tylko:
- 2 łyżki oleju rycynowego
- 2 łyżki oleju z pestek arbuza (równie dobrze sprawdzi się olej z pestek moreli)
- 2 łyżki oleju sezamowego
Wszystkie składniki należy umieścić w butelce z przyciemnianego szkła, a następnie zakręcić i delikatnie wymieszać. W ten oto sposób – środek do demakijażu jest gotowy.
6.Domowa, wybielająca pasta do zębów
Dużo mówi się o szkodliwości fluoru dla naszego zdrowia. Jest on jednym z głównych składników past do zębów, ponieważ ma działanie przeciwpróchnicze. Jednak według wielu badań jest on niezbędny tylko do 20 roku życia. Potem można z niego zrezygnować, gdyż w nadmiernych ilościach może nam nawet zaszkodzić. Do przygotowania wybielającej pasty bez fluoru i innych zbędnych składników będziesz potrzebować:
- pół szklanki oleju kokosowego, tłoczonego na zimno
- pół łyżeczki drobno mielonej soli himalajskiej
- 2 łyżeczki płynnej stewii (dobrze sprawdzi się też ksylitol lub erytrytol)
- 2 łyżeczki aktywnego węgla (wystarczy rozdrobnić ok. 6 tabletek)
- pół łyżeczki mielonych goździków
- 10 kropli olejku miętowego (opcjonalnie)
Wszystkie składniki umieść w miseczce i dokładnie mieszaj, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie przełóż pastę do słoiczka i przechowuj w chłodnym miejscu.