Otwarcie Europy. 5 kierunków, które warto odwiedzić oraz zmiany w podróżowaniu - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • Otwarcie Europy. 5 kierunków, które warto odwiedzić oraz zmiany w podróżowaniu

Otwarcie Europy. 5 kierunków, które warto odwiedzić oraz zmiany w podróżowaniu

Dla wielu z nas wizja wyjazdu na wakacje nigdy nie była tak atrakcyjna. Po miesiącach lockdownu, izolacji i nieuniknionej rezygnacji z podróży za granicę, niektóre kraje Unii Europejskiej zaczynają ponownie otwierać granice dla zagranicznych gości. Większość państw, w tym Polska znosi restrykcje, takie jak chociażby obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla przyjezdnych zza granicy – również dla Polaków wracających z takich wyjazdów.

Zmiany w podróży samolotem

Największe linie lotnicze, na czele z tymi budżetowymi, czyli Ryanairem oraz Wizzairem wznowiły sprzedaż biletów. Ich samoloty już od lipca będą latać w wielu europejskich kierunkach. Pandemia bez wątpienia zmieniła naszą rzeczywistość, dotyczy to także zasad na jakich będą odbywać się loty. Z informacji podanych na stronie irlandzkiego przewoźnika wynika, że w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i załogi linia wprowadza kilka nowych restrykcji. Podczas podróży wszyscy pasażerowie muszą mieć maseczki zakrywające nos oraz usta. Jedzenie oraz napoje będą serwowane wyłącznie w zamkniętych opakowaniach. W czasie rejsu wprowadzono zakaz ustawiania się w kolejce do toalety. Będzie ona dostępna na indywidualne życzenie pasażera, po konsultacji z personelem.

Dla planujących podróże po Europie, UE przygotowała specjalna platformę za pomocą, której można sprawdzić jak wygląda sytuacja w wybranym przez nas kierunku, jakie obostrzenia obowiązują, czy można swobodnie się przemieszczać etc. Znajdziecie ją pod adresem: Reopen.europa.eu [KLIK].

Ważne!

Mimo poluzowania wielu zakazów, warto pamiętać o tym, że pandemia się jeszcze nie zakończyła, a przed zachorowaniem uchroni nas trzymanie się podstawowych zasad. Przypominamy, że chodzi przede wszystkim o: częste i dokładne mycie rąk, unikanie dotykania twarzy, noszenie maseczek, które w każdej chwili, zwłaszcza w przestrzeni zamkniętej będzie można założyć, zawsze miejmy w torebce żel antybakteryjny. Ponadto, stajamy się trzymać odstęp od obcych osób – rekomendowana odległość to 2 metry.

Kończąc temat zakazów i nakazów, przechodzimy do przyjemniejszej części, czyli naszych rekomendacji w kwestii kierunków, które warto odwiedzić w te wakacje. Oto TOP10:

1.Włochy

Każdy, kto pragnie la dolce vita, z przyjemnością odwiedzi ojczyznę pizzy oraz przepysznych makaronów. Jednak Italia to gratka nie tylko dla amatorów gastronomii, malownicze widoki, piękne plaże i zabytkowe miejscowości to wszystko, zaspokoi wymagania nawet najbardziej wymagających podróżników. Przy okazji, podaję link do przewodnika po Neapolu oraz cudownym wybrzeżu Amalfi KLIK.

2.Islandia

Rząd Islandii ogłosił, że spodziewa się złagodzić ograniczenia dotyczące międzynarodowych przylotów nie później niż 15 czerwca, a od 15 maja do kraju zaczęli przybywać profesjonaliści, w tym naukowcy, filmowcy i sportowcy, którzy kwalifikowali się do zmodyfikowanej kwarantanny. Dokładne szczegóły rewizji zostaną ustalone przez rządową grupę złożoną z wielu sektorów, jednak oczekuje się, że dadzą podróżnym wybór między testem na wirusa w dniu przyjazdu a dwutygodniową kwarantanną.

3.Grecja 

Malownicza Grecja ma wiele do zaoferowania turystom, dlatego wiele osób cieszy się z jej ponownego otwarcia dla międzynarodowych gości, które nastąpiło 15 czerwca. Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział, że odwiedzający nie będą musieli przeprowadzać testu koronawirusa ani poddawać się kwarantannie po przylocie. Pierwszym otwartym lotniskiem jest Międzynarodowy Port Lotniczy w Atenach, natomiast już od 1 lipca pozostałe greckie lotniska otwierają się dla lotów z zagranicy. Turystyka stanowi 20 procent PKB Grecji, więc ten ruch zwiększy zatrudnienie i gospodarkę.

4.Cypr

Zapowiadane przez wiceministra turystyki Cypru Savvas Perdios otwarcie wyspy nastąpiło 9 czerwca, po tym jak udało się powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa. W tym tygodniu zgłoszono tam zaledwie jeden nowy przypadek. Jednak nadal obowiązuje zakaz wjazdu dla Brytyjczyków, USA, Francji, Hiszpanii i Włoch.

5.Hiszpania 

To drugi najczęściej odwiedzany kraj na świecie, zaraz po Francji. Tą część Półwyspu Iberyjskiego będzie można swobodnie odwiedzać już od 21 czerwca. Najgorsze jest już za nami, tweetowała minister spraw zagranicznych Arancha Gonzalez Laya z emoji bikini, okularów przeciwsłonecznych i walizki. W lipcu będziemy stopniowo otwierać Hiszpanię dla międzynarodowych turystów, znosić kwarantannę, zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa zdrowotnego. Czekamy na Ciebie 2!. Osobom, które planują właśnie tam spędzić tegoroczne wakacje rekomendujemy zajrzeć do naszych przewodników po Madrycie KLIK  oraz Costa Blanca KLIK

________________

Zdjęcia: 

Islandia: Instagram.com/Iceland

Cypr: Instagram.com/Cyprus

Grecja, Hiszpania, Włochy: Instagram.com/kamcichocka